Kartal Yine Dönüşemedi!

Yazdır

Kartal'ın kentsel dönüşümü konusu artık trajikomik bir hal aldı. Bir türlü dönüşemeyen Kartal İmar Planları şimdi de yürütmeyi durdurma kararı engeline takıldı.

İBB Belediye Meclis üyesi ve Kartal Belediyesi Meclis üyesi İbrahim Doğan tarafından yargıya taşınan planlar için mahkeme karar aldı ve yürütmeyi durdurdu. Bu aşamadan sonra ancak Danıştay'a gidilebilecek. Mahkeme kararında projede yapılacak düzenlemelerin İmar Kanunu'na aykırı olduğu, projenin yoğunluk artırıcı, bilimsel ve teknik dayanaktan yoksun olduğu, şehircilik ilkelerine ve planlama esaslarına uygun olmadığı belirtildi. 

 

Kartal Kentsel Dönüşüm projesi Türkiye'de tarafların \%90'nın istemesine ve yerel otoritenin destek vermesine rağmen sonuç alınamayan bir proje olarak tarihe geçebilecek durumda. Yürütmeyi durdurma kararının gerekçelerine değerleme uzmanı olarak biz katılmıyoruz. Bölge ve yakın çevresine estetik, yaşanabilir alanlar ve yeniçağa uygun şehircilik anlayışı getirecek projenin anlaşılamadığını düşünüyoruz. Yeni oluşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu tür trajikomik durumlara el atmasını ve mülk sahiplerinin mağduriyetini giderecek sağlıklı yasal bir altyapı geliştirmesini diliyoruz.

 

 

EVA Arastirma Grubu