Kanal İstanbul Projesi 4 ilçeyi 4 yıldır değerlendiriyor

Yazdır

Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platformu endeksa.com‘un verilerine göre İstanbul‘un mega projesi Kanal İstanbul ile  son 4 yılda konut fiyatları Esenyurt‘ta %83, Küçükçekmece‘de %60, Başakşehir‘de %44, Arnavutköy‘de ise %127 değer kazandı.

İstanbul Boğazı’na alternatif olarak planlanan Kanal İstanbul güzergahında yer alan Küçükçekmece, Başakşehir, Arnavutköy ve Esenyurt’ta konut fiyatlarının artışı hız kesmiyor. Endeksa.com‘un verilerine göre son bir yılda konut fiyatları Esenyurt‘ta %35, Küçükçekmece‘de %35, Başakşehir‘de %19, Arnavutköy‘de %46 oranında değerlendi.

Küçükçekmece‘ta ortalama konut fiyatı 315.000 TL

Endeksa.com verilerine göre Küçükçekmece’de konut fiyatları son 4 yılda %60 seviyesinde artış gösterdi. Küçükçekmece’de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.950 TL’ye ulaşmış durumda. Ortalama konut fiyatı 315.000 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 19 yıl.

Başakşehir‘de ortalama değer 422.000 TL

Konum olarak İstanbul’un merkezi iş alanlarına uzak olsa da bölgedeki ticaret alanları, Olimpiyat Stadı ve Olimpiyat Stadı’na komşu dev Sağlık Kampüsü gibi büyük yatırım projeleri ve ulaşım projeleriyle bir süredir gündemde olan Başakşehir, Kanal İstanbul projesinin güzergahının netleşmesiyle daha da ön plana çıktı. Endeksa.com verilerine göre Başakşehir’de son 4 yıllık konut değer artışı %44, ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.1750 TL, ortalama konut fiyatı 422.000TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 24 yıl.

Değer artışında Arnavutköy başı çekiyor

Kanal İstanbul projesiyle gündeme gelen Arnavutköy, arsa metrekare fiyatlarının diğer bölgelere göre henüz daha düşük seviyelerde olması ve arsa arzının yüksek olması nedeniyle gayrimenkul fiyatlarının en fazla artış gösterdiği ve gelişim potansiyeli en yüksek bölge olarak öne çıktı. Endeksa verilerine göre Arnavutköy’de son 4 yıllık konut fiyatı artışı %127 seviyesinde. İlçede ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.200 TL, ortalama konut fiyatı 249.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 27 yıl.

Esenyurt‘ta ortalama fiyat 216.000 TL

Endeksa verilerine göre Esenyurt’ta son 4 yılda konut fiyatları %83 artış gösterdi. Esenyurt’ta ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.025 TL, ortalama konut fiyatı 216.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 19 yıl.  Endeksa.com Kurucu Ortağı ve CEO‘su Görkem Öğüt, projenin güzergahındaki bölgelerde konut fiyat artışının önümüzdeki dönemde de devam edeceğini ileri sürerek, “Son 4 yılda konut fiyatlarında en fazla artış görülen Arnavutköy’ün önümüzdeki dönemde de en fazla gelişim ve fiyat artışı potansiyeli barındırdığını düşünüyoruz“ dedi.

Endeksa - Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir.