İstanbul'un ünlü alışveriş merkezi İstinye Park, İzmir'e geliyor!

Yazdır

Birçok dünya markasını Türk tüketiciyle ilk kez buluşturan İstanbul'un ünlü alışveriş merkezi İstinye Park, İzmir'e geliyor.

Dünyaca ünlü birçok markayı içinde barındıran, 270 bin metrekare inşaat alanına sahip İstinye Park, İzmir'e de geliyor. Alışveriş merkezi, Üçkuyular Pazaryeri'nden Vergi Dairesi'ne kadar olan üçgen içinde kurulacak.

 

İstinye Park Genel Müdürü Hakan Kurt, HT Egeli'ye yaptığı açıklamada Doğuş Grubu'nun sahip olduğu Üçkuyular'daki arazide büyük bir alışveriş merkezi projesi için çalışmalara başladıklarını açıkladı.
İstinye Park projesini hayata geçiren Orjin Grup ile Doğuş Holding'in ortak yatırım konusunda anlaştıklarını kaydeden Hakan Kurt, yatırımın inşaat maliyetinin 250 milyon doları bulacağını, arsa bedeli katıldığında ise bu yatırımın yarım milyar dolarlık bir meblağa ulaşacağını ifade etti.


Kurt, "Ayrıntıları daha sonra açıklayacağız. Ancak Orjin Grup ile Doğuş Holding, İzmir'e yatırım konusunda anlaştı. İçindeki kafe, restoran ve dünyaca ünlü mağazalarıyla İstinye Park, her gün binlerce kişiyi ağırlıyor.Üçkuyular'da pazaryerinden Vergi Dairesi'ne kadar olan üçgen içinde kalan arazide, İstinye Park benzeri bir alışveriş merkezi yapacağız" dedi.

 

Adı belli değil
İstinye Park'ın İstanbul ile simgeleştiğini, İzmir projesinin ise İstinye Park ya da başka bir isimle hayata geçirilebileceğini belirten Kurt, "Şu an isim konusu gündemde değil. Mimar arkadaşlarımız çalışmaya başladı. Ruhsatlandırma işlemlerine de devam ediyoruz. Orada Karabağlar Belediyesi'nin de bir miktar arazisi var; görüşmeler sonuçlanma aşamasında. Tüm bunlar bitince İzmir'e özgü, simge bir eser kazandırmak istiyoruz" dedi.

 

İstanbul'daki İstinye Park, birçok dünya markasının ilk kez Türkiye'de yer almasını sağladı. Alışveriş merkezinin toplam inşaat maliyeti ise 310 milyon doları bulmuştu. Günde 35 bin, hafta sonlarında ise günde 70 bin kişinin ziyaret ettiği İstinye Park'ta gerçekleşen yıllık ticaret hacmi 1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. 87 bin metrekare mağaza alanı olmak üzere toplam 270 bin metrekare inşaat alanına sahip merkezde, 297 dükkan var.


Dölce Gabbana, Dior, Fendi, Yves Saint Laurent, Moschino, Sephora, Fred Perry, Enzo ve Osmani de İstinye Park'ta yer alan dünyaca ünlü markalardan yalnızca bazıları.

 

- 40'a yakın kafe ve restoranın yanı sıra biri İstanbul'un tek 3 boyutlu IMAX teknolojisine sahip olmak üzere 12 sinema salonu ile AFM yer alıyor.

- 6 bin metrekareye yayılımış açık-kapalı havuzları ile büyük bir SPA'nın da bulunduğu Hillside City Club spor ve yaşam merkezi var.

- Türkiye'deki alışveriş merkezlerinde bir ilk olduğu belirten alışveriş caddesi de İstinye Park'ta yer alıyor.

- Osmanlı mimarisinden esinlenerek oluşturulan 'Pazar Yeri'nde kasaptan manava, balıkçıdan baharatçıya kadar birçok dükkan bulunuyor.

- Dünyaca ünlü Rainforest (Yağmur Ormanları) konsepti de alışveriş merkezinin en çok ilgi çeken bölümleri arasında yeralıyor.