İstanbul Finans Merkezi Tamamlandığında, Halk GYO Portföy Büyüklüğünü 3'e Katlayacak

Yazdır

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde hayata geçirilecek proje için kolları sıvadıklarını söyleyen Halk GYO Genel Müdürü Şeref Akgül, "Proje tamamlandığında portföy büyüklüğümüz 3 katına çıkacak" dedi

Halk GYO, İstanbul'da hayata geçecek olan ve bölgeyi uluslararası bir finans merkezine dönüştürmeyi hedefleyen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde (İFM) yer alan yaklaşık 33 bin metrekare yüzölçümlü arsası üzerinde hayata geçireceği ofis ve ticari ünitelerden oluşacak karma projesi için kolları sıvadı. 34 ve 46 katlı iki ofis kulesi ile 8'er katlı üç ticari binanın yer alacağı ve toplam inşaat alanının yaklaşık 410 bin metrekare olacağı projenin tamamlanmasıyla birlikte Halk GYO'nun, gayrimenkul portföy büyüklüğünün 4 milyar TL seviyesine yaklaşması bekleniyor. İstanbul Finans Merkezi'nin bölgede yaratması muhtemel konut talebi artışını da karşılamak için yatırım kararı alan Halk GYO, Sancaktepe'de Vakıf GYO işbirliğiyle arsa alımı gerçekleştirmişti. İnşaat ruhsatı beklenen konut projesinin de bu yıl temelinin atılması hedefleniyor. Şirketin Genel Müdürü Şeref Akgül İstanbul Finans Merkezi'ni ve şirketin yatırım planlarını anlattı.

Şirketin portföy büyüklüğü...
Konut, ofis ve otel yatırımlarımız ile çeşitlenen gayrimenkul portföyümüz, kuruluşundan bu güne yaklaşık 3 kat artarak, 1.5 milyar TL seviyesine yükseldi. Portföyümüzde 21 adet düzenli kira geliri elde edilen ve her biri çok değerli lokasyonlarda yer alan ofis binaları ile Park Dedeman Levent Oteli, Panorama Plus, Referans Bakırköy ve Sancaktepe konut projelerinin yanı sıra Şekerpınar Bankacılık Üssü projemiz bulunuyor. Ayrıca şirketimiz, ülkemizin son dönemdeki değerli projelerinden biri olan İstanbul Uluslar arası Finans Merkezi projesinin de en büyük paydaşlarından biri.

İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'ndeki projede son durum...
Şirketimiz, İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nde yer alan yaklaşık 33 bin metrekare yüzölçümlü arsa üzerinde hayata geçireceği ofis ve ticari ünitelerden oluşacak karma projesi için yapı inşaat ruhsatını aldı. Ruhsat alımı sonrası ana yüklenici firma ihalesi ile birlikte tüm önemli süreçleri 2015 yılı içerisinde hızla tamamlamayı hedefliyoruz. Proje inşasının da yaklaşık 3 yıl sürmesi beklenmektedir. Yüklenici firma ihalesinin henüz gerçekleşmemiş olması projenin maliyeti konusunda tam rakamlar vermemizi şuan mümkün kılmıyor. Ancak yaklaşık 800-900 milyon TL civarında bir inşaat maliyeti bekliyoruz.

Ofis kulelerimizin Türkiye Halk Bankası'na kiralanması hususunda iyi niyet sözleşmemiz yürürlükte. Kalan bloklar için de pazarlama stratejilerimizi henüz belirmedik. Hedefimiz lokasyonun çok değerli olması sebebiyle blokları portföyde tutarak hem kira gelirinden hem de değer artışından faydalanmaktır. Ancak ortak girişimler ya da satın alma teklifleri de verimlilik esası çerçevesinde değerlendirebiliriz.

SALIPAZARI İKİNCİ OTEL YATIRIMIMIZ
Beyoğlu Salıpazarı mevkiindeki binayı otel olarak kullanıma açmak üzere adım attık. Fizibilite çalışmalarımız neticesinde banka şubesi ve ofis olarak hizmet veren binanın otel olarak portföyde yer almasının daha verimli olacağı kanaatine vardık. Yaptığımız ihale ile de binayı 20 yıllığına toplamda 34 milyon 350 bin euro kira geliri elde edecek şekilde verimli bir yatırıma dönüştürdük. Daha önce de, portföyümüzde yer alan Levent arsasını otel projesine dönüştürüp, Dedeman Otel Grubu ile 10 yıllığına anlaşma imzalamıştık. İnşaatı tamamlanan ve teslimi gerçekleşen Park Dedeman Levent Otel sonrası Salıpazarı, bu segmentteki ikinci yatırımımız olacak.

4 MİLYARLIK PORTFÖY OLACAK
Bugün itibariyle arsa değeri üzerinden portföyümüzde yer alan İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesi kapsamında inşa edeceğimiz 34 ve 46 katlı iki ofis kulesi ile 8'er katlı üç ticari binanın yer alacağı karma projemizin de tamamlanmasıyla birlikte gayrimenkul portföy büyüklüğümüzün 4 milyar TL seviyesine yaklaşmasını bekliyoruz.

DÖNÜŞÜM DE GÜNDEMİMİZDE
İstanbul Finans Merkezi'nin hayata geçmesi sonrası çevresinde oluşması muhtemel konut talebini değerlendirme yönünde de fizibilite çalışmaları yaptık. Ayrıca metro hattı içerisinde yer alan Sancaktepe bölgesinde de yoğunlaştık. 2014 yılsonuna doğru Vakıf GYO işbirliğiyle bölgede yer alan 98 bin metrekarelik arsayı 110 milyon TL'ye aldık. Proje için, ÇED Raporu alımı sonrası inşaat ruhsat başvurusu yapıldı. Bu yıl içerisinde projeye başlanmayı planlıyoruz. Projeye ilişkin mimari detaylar ve satış fiyatları ise inşaat ruhsat alımı sonrasında gerçekleştirilecek lansmanda kamuoyu ile paylaşacağız. Ülkemizin modern şehirleşme çalışmaları amacıyla başlatılan kentsel dönüşüm projeleri de şirket olarak ilgi duyduğumuz alanlardan biri. Halk GYO olarak kaliteden ödün vermeden uygun projelerde yer almak ve destek olmak için çalışmalarımız sürüyor.

Kaynak:SedaTabak/SABAH