İstanbul Anadolu Yakasının Gözde Konut Yatırımı Bölgeleri: Ümraniye ve Pendik

Yazdır

Özellikle orta gelir düzeyine hitap eden konut projeleri ile gündemde olan Ümraniye ve Pendik’in önemi artıyor. İki bölge, ulaşım kolaylığı ve yatırım projeleri ile aynı zamanda İstanbul Anadolu yakasının en gözde konut yatırım bölgeleri konumunda.

Ümraniye’de ortalama konut satış fiyatı 402.000 TL

Endeksa verilerine göre Ümraniye’de son 3 yılda konut metrekare satış fiyatlarında %41 oranında bir artış görüldü, son 5 yıllık değer artışı ise % 77 seviyesinde. Şu anda Ümraniye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 3.675 TL, ortalama konut fiyatı 402.000 TL, ortalama kira 1.565 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise ortalama 24 yıl. 

İnşası henüz tamamlanmış olan İstanbul Finans Merkezi ve yakın zamanda hizmete açılan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattı bölgedeki gayrimenkul değerlerini önemli ölçüde etkiledi. Ümraniye’nin komşu ilçesi Ataşehir’de çok uzun dönemdir önemli fiyat artışları görüyoruz. Özellikle Batı Ataşehir’de konut metrekare satış fiyatları ortalama 7.550 TL olması ve ortalama konut fiyatlarının 1 milyon TL seviyesinde olması bölgede yaşamak isteyen orta gelir düzeyindeki kişileri Ümraniye’ye yönlendirmiş durumda. Bu da bölgenin gelişmesi için önemli etkenlerden biri durumunda.

Bölgedeki ortalama metrekare satış fiyatlarını değerlendirdiğimizde Ataşehir’in yakın mahallelerine göre hala oldukça düşük seviyede olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla özellikle İstanbul Finans Merkezi’nin hayata geçmesi ile bölgede oluşacak yüksek talebin fiyatları yukarı seviyelere çekme potansiyelinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Finans Merkezi’nin hayata geçmesi ile bölgede konut talebinin yanı sıra ticari gayrimenkule olan talebin de artacağını öngörüyoruz. Özellikle Finans Merkezi’ne çok yakın konumda bulunan Site, Çamlık, Tatlısu, Şerifali Mahalleleri’nde artış bekliyoruz.

Pendik’te ortalama konut satış fiyatı 322.000 TL

Sabiha Gökçen havalimanının yanı sıra bağlantı yolları ile ulaşımı çok kolaylaşan Pendik, İstanbul Anadolu yakasının konut yatırımı için en cazip bölgelerinden biri haline geldi. Teknoloji odaklı gayrimenkul değerleme platform Endeksa.com’un güncel verilerine göre Pendik’te son 5 yıllık fiyat artışı %77 seviyesinde, ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.850TL, ortlama konut fiyatı 322.000 TL, ortalama kira 1.200 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 22 yıl. Özellikle son yıllarda artan konut projeleri sayesinde Pendik’te 1+1’den 6+2’ye kadar pek çok konut tipi bulunuyor. 1+1 konutlar ortalama 220.000 TL; 2+1’ler ortalama 270.000 TL; 3+1’ler ortalama 350.000 TL; 4+1’ler ise ortalama 500.000 TL seviyesinde.