İstanbul Anadolu Yakası'nda gayrimenkul yatırımında öne çıkan bölgeler

Yazdır

İstanbul’un hem Anadolu yakası hem de Avrupa yakasında kentsel dönüşüm projeleri ve ulaşım projeleri sebebi ile konut fiyatları artıyor. İstanbul Anadolu Yakası’nda gayrimenkul yatırımında öne çıkan bölgeler Kadıköy, Çekmeköy, Ataşehir, Ümraniye, Sancaktepe, Sultanbeyli, Pendik ve Kartal.

Kadıköy, Avrupa yakasına yakınlığı, metro ile daha da artan ulaşım kolaylığı ve Acıbadem, Bağdat Caddesi gibi bölgelere yakınlığı nedeniyle gayrimenkul yatırımı açısından Anadolu yakasının en gözde bölgelerinden. Kentsel dönüşüm sebebiyle son dönemde markalı konut projeleri ile de öne çıkan bölgede Endeksa verilerine göre ortalama konut fiyatı 7.500 TL/m2. Bu değer ile Kadıköy, Beşiktaş, Sarıyer ve Bakırköy’den sonra İstanbul’un konut fiyatları en yüksek ilçesi. Kadıköy’de ortalama kira 2.754 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 31 yıl. Kadıköy’de konut fiyatları son 3 yıldır oldukça fazla arttı, son 1 yılda ise artan yüksek fiyatlı markalı konut arzı sebebiyle bir durgunluk görülüyor. Konumu itibarı ile bölgede konut fiyatlarının uzun dönemde artmaya devam edeceğini öngörüyoruz.  

Endeksa'nın verilerine göre, konut projeleri ile öne çıkan Çekmeköy’de konut satış fiyatları ortalama 2.825 TL/m2 ile 4.150 TL/m2 arasında değişiyor. Ortalama konut satış fiyatının 3.000 TL/m2 olduğu ilçede, konutların ortalama geri dönüş süreleri 24 yıl. Çekmeköy, 3. köprü bağlantı yolları, Üsküdar Çekmeköy metro hattı ve Kuzey Marmara Otoyolu gibi ulaşım projeleri ile gayrimenkul yatırımı açısından Anadolu yakasının en gözde bölgelerinden bir tanesi.

Endeksa verilerine göre Ataşehir’de ortalama konut fiyatı 4.725 TL, ortalama kira 1.919 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 24 yıl. Ataşehir’in gelişimi konut projeleri ile başladı, özellikle Batı Ataşehir’deki konut projeleri sebebiyle bölgede yüksek değer artışları görüldü. Son dönemde Finans Merkezi inşası ile hem ticari hem konut projelerinde artış görüldü.

İnşası devam eden finans merkezi ve Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattı sebebiyle Ümraniye’de gayrimenkul fiyatları son 3 yıldır düzenli olarak artıyor. Endeksa.com verilerine göre Ümraniye’de ortalama konut fiyatı 3.675 TL/m2, ortalama kira 1.581 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 23 yıl. Finans Merkezi’nin tamamlanması ve bölgeye yakın metro inşası tamamlanınca bölgenin daha fazla değer kazanacağını öngörüyoruz. 

Sabiha Gökçen Havalimanı'na olan bağlantıları, TEM otoyolu ve TEM-Kartal bağlantı yolu sebebiyle Sancaktepe’nin önemi arttı. Kuzey Marmara Otoyolu'nun Anadolu yakasında iki çıkış noktası arasında yer alan Sancaktepe’de konut ve ticari alanlara olan ilginin artacağını düşünüyoruz. Endeksa verilerine göre Sancaktepe’de ortalama konut fiyatı 2.600 TL/m2, ortalama kira 1.393 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 20 yıl.

Ulaşım kolaylığı nedeniyle son birkaç yılda yıldızı parlayan Sultanbeyli’de Endeksa verilerine göre ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.600 TL, ortalama konut fiyatı 295.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 20 yıl. Konut fiyatları 230.000 TL ile 380.000 TL arasında değişiyor. 

Villa tipinde konutların yanı sıra orta ve alt gelir grubuna hitap eden konut projeleri ile de öne çıkan Pendik – Kurtköy’de Endeksa verilerine göre ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.900 TL, ortalama konut fiyatı 325.000 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ortalama 23 yıl.  

Kartal, İstanbul Anadolu Adalet Sarayı gibi bölgeye yapılan kamu yatırımları, Kartal-Kadıköy metrosu gibi ulaşım projelerinin tamamlanması ve bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi sebebiyle son 3 yılda en fazla değer artışı görülen bölgelerden biri oldu. Endeksa verilerine göre Kartal’da ortalama konut satış fiyatı 3.575 TL/m2, ortalama kira 1.572 TL ve konut yatırımının geri dönüş süresi 23 yıl.