İnşaat Patronları 'Konutta KDV İndirimi'ni Değerlendirdi

Yazdır

Gayrimenkul sektörü ve konut alıcısının beklediği KDV kararı Bakanlar Kurulu’ndan çıktı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak.

Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konut gruplarının başında ise, “net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar” geliyor. Aynı dönemde yüzde 4 olan tapu harcı ise yüzde 3 olacak. Açıklanan bu kararlarla, 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV’si, 40 bin TL’ye düşecek.  Konuyla ilgili olarak Hasanoğlu İnşaat ve Güçlü İnşaat'ın yöneticilerin değerlendirmeleri aşağıdaki gibidir.

Şirket: Hasanoğlu İnşaat

Hasanoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Haluk Hasanoğlu

Sektörümüzün büyük bir merakla beklediği KDV kararı yürürlüğe girdi. Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı ise yüzde 4'ten 3'e indirildi. Buna göre 500 bin TL’lik bir konutun 90 bin TL olan KDV’si, 40 bin TL’ye düşecek. Yapılan bu düzenlemenin sektöre büyük bir canlılık getireceğini düşünüyoruz. Uzun zamandır elinde döviz olan ve gayrimenkul almayı bekleyen kesim bu indirim sonrasında harekete geçecektir. 31 Ekim’e kadar geçerli olacak KDV indirimi ve tapu harcı oranındaki indirim ile her yıl yaz döneminde yaşanan sektörel durgunluğun da yaşanmayacağına inanıyoruz.

Şirket: Güçlü İnşaat

Güçlü İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Utkucan Çelik

Bakanlar Kurulu kararıyla taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergiler 6 aylığına azaltıldı. Bu kapsamda yüzde 18 KDV oranına tabi konut teslimlerindeki oran 31 Ekim'e kadar uygulanmak üzere yüzde 8'e indirildi. Tapu harcı oranı da aynı dönemde yüzde 4'ten yüzde 3'e düşürüldü. Yapılan bu düzenlemelerin hem konut alıcısına hem de konut üreticisine büyük bir katkı sunacağına inanıyoruz. Alınan bu kararlar öncelikle bekleyen talebin alıma dönüşmesinde itici rol oynayacaktır. Yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri gayrimenkul sektörüne yatırımları artacaktır. Ayrıca gayrimenkul alım satımlarında devletin önemli bir gelir kaynağı olan tapu harcı düzenlemesi ile hem sektör, hem devlet, hem de konut alıcısı kazanacaktır. Konut satışlarında yaşanan artış sonrasında ise sektörün yeni yatırımlarına hız vereceğini düşünüyoruz.