Mustafa Keleşoğlu, Konut projeleri 8 katı geçmesin

Yazdır

Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleşoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘çok katlı yapılara karşı’ aldığı tutumu destekliyor. Keleşoğlu, “Başbakan haklı, bence de özellikle konut projelerinde binalar 8 katı geçmemeli” dedi.

Göktürk’te Zilal İnşaat ile ortaklaşa ‘Yalın Evler’ projesinin yapımını sürdüren Keleşoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Keleşoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘çok katlı yapılara karşı’ aldığı tutumu destekliyor. Keleşoğlu, bundan sonra İstanbul’da sadece zemini çok güçlü olan ve belirlenmiş alanlara yüksek yapılar yapılması gerektiğini özellikle konut alanlarına inşa edilecek yapıların 8 katı geçmemesinin daha sağlıklı olacağını savundu. Keleşoğlu, kentsel dönüşüm sürecinin de bu açıdan büyük fırsat olduğunu belirterek şöyle konuştu:

DÖNÜŞÜM PROJELERİ YAPACAĞIZ

· Aslında önümüzdeki dönemde müteahhitler büyük ölçüde kentsel dönüşüm projeleri yapacak. Çünkü, şu anda ‘afet riski’ kapsamındaki bir dönüşüm projesinin müteahhite maliyeti, boş bir arsaya yapılacak normal bir projeye göre neredeyse yüzde 30 daha avantajlı. Tapu, ruhsat harçları, KDV oranları, noterlik masrafları açısından dönüşümde muafiyetler büyük. Biz de dönüşüm projelerine odaklanacağız. Fikirtepe’de Eyüp’te dönüşüm projeleri ile ilgileniyoruz. Eylül gibi yeni projelere başlarız.

Götürk'te 5. proje

· Şu anda Göktürk’te Zilal İnşaat ile birlikte 20 milyon dolara aldığımız 8 bin 600 metrekare arsamız üzerine bu bölgedeki 5’inci projemiz olan ‘Yalın Evler’i yapıyoruz. Mimar Ahmet Alataş’ın çok güzel bir tasarımı ile projemizin inşaatı sürüyor. Dış cephe cam ama camın üzerinde de ahşap örtü yapıyoruz. Manuel istediği gibi açıp kapatılabilir bir ahşap sistem kuruyoruz. Betonarme çelik karışımı bir proje. Daireler de müşterinin seçimine göre inşaat aşamasında modüler olarak ayarlanabiliyor. Her daire arasında atrium oluşturduk. Prjemizle ödül alacağımızı düşünüyoruz. Çünkü gerçekten çok özgün bir yapı çıkıyor ortaya.

Yüzde 30’u satıldı

 

· Bu projeye arsa dahil 50 milyondolarlık yatırım yapıyoruz ve hedefimiz 70-75 milyon dolar satış hasılatı. Buradaki en büyük şansımız KDV’nin yüzde 1 olması ki bu müşteri için büyük avantaj. Bundan sonra buradaki projelerde KDV yüzde 18 olacak. Projemizin yüzde 30’unu sattık. Projenin içindeki malzemeleri de özel tasarımla yaptırıyoruz. Otopark sorunu hiç yok. Çünkü daire büyüklüğüne göre 2-3 otoluk park yeri yaptık.

Yabancılar için oturma izni 2 yıldan fazla olmalı

BU projede yüzde 10 kadar yabancı satışı oldu. Tanıtım bile yapmadan yüzde 10 yabancı satışı çok iyi. Bu konuda daha aktif olmak lazım. Çünkü iç pazar bu kadar projeyi kaldırmaz. Yabancı alımları bu bakımdan sektöre de ülke ekonomisine de ciddi destek olur. Bizce yabancıya oturma izninin 2 yıl olması gerekiyor. İspanya’da öyle ve İspanya bu işte çok başarılı. İstanbul’a ilgi çok yüksekken bunu yapmak lazım.Kaynak:Hürriyet