Gülnar Koru Evleri, LEED-Platinum Sertifika almaya hak kazandı!

Yazdır

DENEYİM İNŞAAT, bu kez yeni projesi “Gülnar Koru Evleri” ile yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez bir villa projesi LEED-Platinum Sertifika almaya hak kazandı!

  • Villa tipi evler kategorisinde Türkiye’de ilk LEED Sertifikası alan projeye imza atmış olan DENEYİM İNŞAAT, bu kez yeni projesi “Gülnar Koru Evleri”ile yine Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdi ve ilk kez bir villa projesi LEED-Platinum Sertifikaalmaya hak kazandı!
  • Proje, aynı zamanda, Sign Of The City Awards 2016 ‘da Mimari Kategoride “En Yeşil Bina – Tamamlanmış Projeler” dalında Birincilik Ödülü aldı!

Binalarda enerji verimliliği ve buna bağlı çevre dostu çözümleri uluslararası standartlara göre uygulayan projelere verilen LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) ve ‘LEED for Homes’ sertifikası, Dünya genelinde seçilmiş projelerin kabul edildiği çok özel bir sertifika olma özelliği taşıyor.

Merkezi ABD’de bulunan Çevre Dostu Binalar Konseyi (USGBC) tarafından geliştirilen LEED programı kapsamındaki ‘Leed for Homes’ sertifikası, Türkiye’de ilk defa Deneyim İnşaat’ın 2013 yılında tamamladığı ‘’Gülnar Evleri” projesine Gold standardında verilmişti.

Deneyim İnşaat’ın yeni projesi “Gülnar Koru Evleri” ise çıtayı yükselterek, yine ‘LEED for Homes’ kategorisinde, ama bu kez en üst düzey seviye olan Platinum seviyesinde sertifika almaya hak kazandı!

Zekeriyaköy’de butik bir site tasarımı ile 2014 Ağustos ayında yapımına başlanan Gülnar Koru Evleri 2015 yılı Aralık ayında tamamlandı.  Projenin LEED for Homes kapsamındaki tüm standartlara uygunluğu, tasarım ve imalat aşamalarından projenin tamamlanmasına kadar olan süreçte yurt dışından gelen uzmanlarca denetlenerek USGBC’ye raporlandı

Rüzgâr sesi, toprak ve gökyüzü ile komşu olabileceğiniz Gülnar Koru Evleri, İstanbul’un havası en temiz bölgelerinden Zekeriyaköy'deki bir korunun kıyısında konumlanmış durumda. Ulaşım akslarına yakınlığı ve yeşillikler içindeki konumu ile öne çıkıyor ve site anlayışını tümüyle değiştiriyor. 286-340 metrekarelik müstakil ve 183 metrekarelik ikiz villalardan oluşan Gülnar Koru Evleri, modern mimarisi ve konfor anlayışı gibi özellikleriyle fark yaratıyor. Ayrıca Üçüncü köprü, Üçüncü Havalimanı, Kanal İstanbul ve Zekeriyaköy tüneline yakın konumuyla yatırım değeri imkânı sunuyor.

Sürdürülebilir Doğal Hayat için Tam Koruma

Deneyim İnşaat projelerinde inşaat esnasında ve sonrasında doğal yaşamın korunmasına azami ölçüde dikkat ediliyor. Proje arazilerinde bitkilendirilecek alanların oranı oldukça yüksek tutuluyor. Ayrıca bitkilendirme çalışmaları esnasında yerel ve adapte olmuş bitkiler seçilerek, su tüketiminin ve kimyasal gübre kullanımının en aza indirgenmesi hedefleniyor.

Altyapıda Çevreye Dost Teknoloji

Yapılaşmanın altyapıya ve özelikle yağmur suyu şebekesine getireceği yükün en aza indirgenmesi için sert zeminlerin oranı düşük tutularak, mümkün olduğunca geçirgen yüzeyler kullanılıyor. Ayrıca yağmur suyunun toplanarak tekrar kullanılması hedefleniyor.

Maksimum Su ve Enerji Tasarrufu için Energy Star’ Belgeli Ürünler

Bina kapsamında kullanılacak su armatürleri ve vitrifiyelerde tasarruflu olanlar seçiliyor. Bu seçimlerde uluslararası standartlar göz önünde bulundurularak, binaların genel giderleri azaltılırken, kullanıcı konforu da artırılıyor.  Binadaki enerji harcayan tüm sistemler, LEED tarafından belirtilen prosedürlere uygun olarak denetleniyor. Bina kapsamında kullanılan aydınlatma ve mekanik sistemlerde enerji verimliliği ön planda tutularak, seçilen ekipmanların Energy Star belgeli olmasına dikkat ediliyor.  Binada kullanılan beyaz eşyaların uluslararası enerji verimlilik sınıflarından üst seviyelerde olan tiplerden olması tercih ediliyor.  Konutlarda kullanılan şömine sistemlerinin uluslararası standartlara uygun olanları tercih edilip, her kata CO2 sensörü konularak sürekli kontrol yapılmasına imkân sağlanıyor. Proje kapsamında soğutma sistemlerinde çevre dostu soğutucu akışkanlar kullanılıyor.  

Atık Geri Dönüşüm Sistemi

İnşaat esnasında oluşacak atıkların geri dönüşümü ile ilgili kapsamlı bir atık yönetim planı hazırlanıyor. Ayrıca bina kullanımında oluşacak geri dönüştürülebilir atıkların toplanması için yeterli alanlar ayrılıyor.  İnşaat sürecinde verimli toprağın korunması ve erozyonun önlenmesi ile ilgili önlemler de alınıyor.

Isı Verimliliği

Gülnar Koru Evleri’nde ısı yalıtımı uluslararası standartların üzerinde tasarlandı. Kullanılan malzeme tipleri ve ısıl değerleri sertifikalı ve test edilmiş markalardan seçiliyor. Bina tasarımında günışığından en üst düzeyde faydalanılması esas alınarak, bu sayede hem aydınlatmaya harcanan enerjinin azaltılması, hem de gün ışığının iç mekânlarda yaşayanların üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanılması hedefleniyor.

Deprem Güvenliği

Binalar deprem konusunda en yüksek performansı gösterecek şekilde dizayn ediliyor.  

Yaşam Alanlarında Sağlıklı, Konforlu ve Uzun Ömürlü Çözümler

Konutlar nem, haşere, termal değişmeler, yoğuşma, doğal olaylar vs. gibi dış etkenlere dayanıklı olacak şekilde inşa ediliyor. Bina kullanıcılarının iç yaşam konforu ön planda tutuluyor. Bina havalandırması, uluslararası standartlara uygun olarak tasarlandı. İç mekânlarda kullanılan yapı kimyasallarında, VOC (uçucu organik zararlı bileşik) oranı minimum seviyede olanlar tercih ediliyor.

 

www.gulnarkoruevleri.com

www.deneyiminsaat.com