Gökçek Danıştay'da Kentsel Dönüşüm'ü anlattı

Yazdır

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Kentsel dönüşüm hayat demek, kentsel dönüşüm çağdaş düzenleme demektir” dedi.

Danıştay Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kentsel Dönüşüm ve Çevre Konferansı”na katılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Kentsel dönüşüm hayat demek, kentsel dönüşüm çağdaş düzenleme demektir” dedi.

Yüksek Yargı Kurumlarının Avrupa Standartları Bakımından Rollerin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında Danıştay Başkanlığı Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Başkan Gökçek’in yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Danıştay Başkanı Hüseyin Karakullukcu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ulusal ve uluslararası üniversitelerden akademisyenler, yargı mensupları, belediye başkanları, bürokratlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Konferansın açılışını Danıştay Başkanı Karakullukcu yaparken, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da konuşmasında kentsel dönüşümlerin önemine değindi. Bayraktar, “Gelişmiş bir ülke olmak için kentsel dönüşümü tamamlamış olmamız gerekir. Bu zorlu ve meşakkatli bir iştir ama mutlaka tamamlanmalıdır” dedi.

Kentsel Dönüşüm ve Çevre Konferansında, Danıştay 14. Daire Başkanı Levent Artuk’un başkanlığında Kentsel Dönüşümde Yerel Yönetim Deneyimi konu başlığı altındaki oturumda Başkan Gökçek görüşlerini dile getirdi.

BAŞKAN GÖKÇEK: “YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARLARI CİDDİ GECİKMELERE NEDEN OLUYOR”

Mahkemelerin verdikleri yürütmeyi durdurma kararlarının projelerde ciddi gecikmelere neden olduğunu belirten Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak şimdiye kadar ki ziyaretlerimde hep Danıştay başkanlarımızdan ‘özellikle büyükşehir belediye başkanlarının hakimlerimizin karşısına geçip yapmış oldukları tatbikatları enine boyuna anlatmalarını’ istemiştim. Dolayısıyla, ‘Bizleri yargılayan kişiler olarak bizlere suallerini yöneltirler, neler yaptığımızı bizden işitirler, böylelikle yaşadığımız güçlükler karşılıklı olarak daha iyi anlaşılabilir’ diye düşünmüştüm. Bugün bu fırsatı verdiğiniz için özellikle teşekkür ediyorum. Bir ilk oluyor, inşallah bundan sonra da pek çok konuda uyguladığımız tatbikatların gelir size, tabiri caizse hesabını veririz. Bundan biz ziyadesiyle memnun oluruz. Onu da açıkça ifade ediyorum.”

Başkan Gökçek, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri kentsel dönüşüm projelerini fotoğraflarla desteklenen sinevizyon sunumu ile anlatırken, yargı mensuplarına da bu projeleri uygularken yaşadıkları sorunları kısa başlıklar altında özetledi.

Konuşmasında Dikmen Vadisi 1’inci, 2’nci ve 3’üncü etaplardaki kentsel dönüşüm projelerini anlatan Bakan Gökçek, “94’ten itibaren yaptığımız çalışmalar neticesinde Vadi bir orman haline geldi. Değer olarak da inanılmaz bir değer kazandı. 18 yıl önce dikmiş olduğumuz ağaçların büyümesi buraya tam bir orman görüntüsü verdi. 1. etabı 5 yıl içinde bitirdik. Çok miktarda mahkeme kararı ile karşılaştık, aşmak için de bir hayli zorluk çektik. 5 sene içinde de 2. etaba başladık” dedi.

Dikmen Vadisi’nin özellikle yurtdışından gelen konuklara en fazla gezdirdiği alan olduğuna değinen Başkan Gökçek, görenlerin hayranlıklarını dile getirdiklerini söyledi.

Dikmen Vadisi 3. Etap’ında son beş yılda yapıldığına dikkat çeken Başkan Gökçek, sadece bu projenin yapımı sırasında yaklaşık 10 defa yürütmeyi durdurma kararı alındığını, verilen her bir yürütmeyi durdurma kararının 6 ay zaman kaybettirdiğini kaydetti.

Yargının, Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu projelerde almış olduğu çelişkili kararlar bulunduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Çankaya Belediyesi tarafından açılan dava sonucunda 3. İdare Mahkemesi’nin bir kararı var. Bu karada özetle bölgede yeşil alanın az olduğu söyleniyor. Sonrasında biz de mahkeme kararı doğrultusunda bir düzeltme yaptık. Çankaya Belediyesi’ne ait bir konut alanını, bir de Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan konut alanında, yani belediyeleri eşit olarak kapsayan alanda yeni bir plan yaptık. Yeşil alanı artırdık, konut alanını yeşil alana çevirdik. Çankaya Belediyesi yeniden mahkemeye gitti. 15. İdari Mahkemesi’nin kararında bu kez ‘Burada yeterli yeşil alan olduğu, yeşil alan için yeni bir karara gerek olmadığı’ ifade edildi. Bu karar da bozuldu. Biz söyleneni yapsak yanlış, böyle de yapsak yanlış olduğu ortaya çıktı.”

DURDURMA KARARLARI HERKESİ PERİŞAN EDİYOR

Mahkemelerin vermiş olduğu kararları örneklerle anlatan Başkan Gökçek, şunları söyledi:

“Yine bir alana 10 civarında yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bir seferinde tespit için hakim bey geldi. “Biz burası için mi yürütmeyi durdurma kararı verdik” diye hayretlerini gizleyememiş.

O kadar büyük içtihatlarla karşılaşıyoruz ki. Yapıyorsunuz, ediyorsunuz, bir takım insanlara teslim edeceksiniz, ümitlenmişler, bir de bakıyorsunuz ki yürütmeyi durdurma kararı geliyor. Müteahhitler perişanları oynuyor, iflasın eşiğine geliyor. Buradan beklentisi olan İnsanlar perişan oluyor. Dolayısıyla bu sıkıntılar nedeniyle çözüm bulmakta biz zorluk çekiyoruz. Yaşadığımız en büyük sıkıntılardan birisi bu. İnşaatın yarısı bitmiş, herkes evine kavuşmak üzere, yürütmeyi durdurma kararı geliyor. Bir çıkmazla karşılaşıyoruz. Devam mı edeceğiz, işi yarım mı bırakacağız. Vatandaşa satılmış, onların paraları ne olacak. Bunlara cevap verebilmek kesinlikle mümkün olmuyor. Bir iş başlamadan önce yürütmeyi durdurma kararı gelse sorun yok. Ama yıllar sonra gelen yürütmeyi durdurma kararı veya zaman zaman iptal kararları, idarecileri inanılmaz derecede zorluk içine sokuyor. Bir örnek daha vermek istiyorum. Örneğin Akay Kavşağı ile ilgili yedi yıl sonra iptal kararı geldi. 6 yıl, 7 yıl önce bitirilmiş olan insanların faydalandığı yere iptal kararı verilince ne olacak, biz çıkmaz içinde kaldık. Bu sefer bizlere yürütmeyi durdurma kararı için teşebbüs eden kişiler kendilerini siyasi olarak zora sokunca yeniden mahkemeye gittiler, bu sefer mahkeme oranın kapatılamayacağına dair karar verdi.”

Başkan Gökçek, daha sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm projesi hakkında bilgi vererek, TOKİ ile ortaklaşa yapılan projenin Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak ortaya çıktığını kaydetti. Yeşil alanları, sosyal donatıları alttan ısıtmalı yolu ve konutları ile mükemmel bir alan olduğunu söyledi.

Bu alanda verilen yürütmeyi durdurma kararları nedeniyle projenin gecikerek, 25 milyon ek kira yükü getirdiğini vurgulayan Başkan Gökçek, “Burada bütün vatandaşlarımızla anlaştık. 8 bin 100 vatandaşımızın kuralarını çektik evlerini teslim ettik. Ama 8 bin kişi sırf bu iş için bekledi. Mahkemelerden çok nadir gelen bir karar var. Davacıların taşınması ile ilgili olan kısmının iptali diye. Bu tarzda gelen kararlar projelerin yürümesine yardımcı oluyor ama bu yüzde 1 oranında geliyor. Karşılaştığımız yürütmeyi durdurma kararları alanın çok küçük bir kısmı ilgilendirdiği halde bütün vatandaşlar mağdur oluyor” diye konuştu.

Bir diğer önemli projelerin ise Hacı Bayram ve çevresindeki kentsel dönüşüm projeleri olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, bu alanda yapılan yenileme çalışmaları neticesinde hem tarihin yeniden gün yüzüne çıktığını hem de ciddi bir turizm potansiyeli oluştuğunu kaydetti.

Yeni Mamak, Güney Park Kentsel dönüşüm projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Gökçek, inşaatları belirli bir aşamaya gelen Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi hakkında da yeni bir yürütmeyi durdurma kararının geldiğini kaydetti.

Bu durum karşısında ne yapacaklarını şaşırdıklarını ifade eden Başkan Gökçek, “Bin kişi konut almış aradan 3-4 sene geçmiş ve karar yeni geliyor. Acaba siz bizim yerimizde olsanız ne yapardınız? Bunu da değerli Danıştay üyelerinin düşünmelerini istiyorum” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm bölgesi olarak ilan edilen Konya Yolu kenarındaki Erzurum Mahallesi’nin ciddi siyasi muhalefet nedeniyle bu kararlarından vazgeçtiklerini söyleyen Başkan Gökçek, “Kentsel dönüşümün ne anlama geldiğini anlayabilmek için Konya yolundan geçerken birbirinden çirkin yapılara bakmanız gerekir” diye konuştu.

Başkan Gökçek konuşmasını “Kentsel dönüşüm hayat demek kentsel dönüşüm çağdaş düzenleme demektir” diyerek tamamladı.”Kaynak:ankarahaber.com