Göcek koylarının kiralanması Meclis gündeminde

Yazdır

Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Göcek koylarının kiralanmasını Meclis gündemine taşıdı. Demir, kiralama yetkisinin, kanun gereği Muğla Büyükşehir Belediyesi'nde olması gerektiğini savundu.

Muğla Göcek'teki Bedri Rahmi (Taşyaka), Akbük, Göbün ve Küçük Sarsala koyları Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 29 yıllığına kiraya verilmişti. Koyların kiralanmasına çevre halkı tepki göstermişti. Muğla 2. İdare Mahkemesi, Bedri Rahmi (Taşyaka), Göbün ve Küçük Sarsala'nın kiralanma ihalesinin yürütmesini durdurmuştu. Zaman Gazetesi'nden Hayber Avcı'nın haberine göre, geçtiğimiz nisan ayında yaşanan kiralamalar Meclis gündemine taşındı. CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Dalaman-Göcek koylarının usulsüz kiralanması hakkında, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından cevaplanması talebiyle yazılı bir soru önergesi verdi.

KİRALAMA YETKİSİ MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDE OLMALI

Nurettin Demir, 6360 sayılı Büyükşehir Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte ormanlık alanlarda oluşabilecek karmaşanın önlenmesi için Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından, Orman Kanunu'nun uygulama yönetmeliğinin değiştirildiğini söyledi. Nurettin Demir, “Yasa gereği kiralama ve tesislerle ilgili iş ve işlemler, ‘14 İlde Büyükşehir Belediyesi ve 27 İlçe Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun' kapsamında, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın uygun görüşüyle Muğla Büyükşehir Belediyesi'ne verildi ancak Dalaman Orman İşletme Müdürlüğü Muğla ili, Dalaman ilçesi, Kapıkırgın Mahallesi, Akbük, Göbün, Küçük Salsala ve Taşyaka mevkilerindeki ormanlık alanlarda yapılacak tesisler için 29 yıl kiralama işlemi için 1 yıl sonra ihaleye çıktı.” dedi. Kiralama yetkisinin, kanun gereği Muğla Büyükşehir Belediyesi'nde olması gerektiğini savunan Nurettin Demir, Bakan Eroğlu'nun cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti:

“30 Mart 2014 tarihi itibarıyla tüzel kişiliği son bulan İl Özel İdaresi tarafından, 2014 Mayıs ayında devir işlemlerinin yapılması hukuken mümkün müdür? Eğer mümkün değilse bu konuda herhangi bir yasal işlem başlatılmış mıdır? Orman Kanunu Uygulama Yönetmeliği gereğince Göcek-Dalaman koylarının kiralama yetkisi Muğla Büyükşehir Belediyesi'ndeyken kiralama işleminin Dalaman Orman İşletmesi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmesi, hukuka aykırı bir işlem değil midir? Bu konuda herhangi bir yasal işlem başlatılacak mıdır? 

Kaynak:turizmguncel.com