Gayrimenkulde frenler çalışmıyor olabilir

Yazdır

Devlet Bilgi Merkezi'nin tahmin bölümü başkanı Zhu Baoliang, Çin'de gayrimenkul piyasasını frenlemek için ortaya konan tedbirlerin çalışmıyor olabileceğini belirtti.

Çin'in önde gelen ekonomik düşünce kuruluşlarından Devlet Bilgi Merkezi'nin tahmin bölümü başkanı Zhu Baoliang, Çin'de gayrimenkul piyasasını frenlemek için ortaya konan tedbirlerin çalışmıyor olabileceğini, hükümetin gayrimenkul fiyatlarının şişmesini engellemek için istikrarlı para politikasını kullanması gerektiğini söyledi.

Zhu Baoliang, "Hükümetin yavaşlayan ekonomik büyüme ile başa çıkmak için gevşek mali politikaya devam etmesine ihtiyaç var, ancak artan gayrimenkul fiyatları büyük bir enflasyonist tehdit. Para politikasını istikrarlı tutmamız gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde gevşek para politikasının getireceği para gayrimenkul piyasasına akar" diye konuştu.

ÇİN'DE KENTLEŞME YEREL YÖNETİMLERDE AŞIRI BORÇ YARATMAMALI

Çin'de Komünist Parti'nin resmi yayın organı olan Halkın Günlüğü gazatesinde yer alan makalede, kentleşmenin yerel yönetimler için aşırı borçlanmanın bir özrü olarak gösterilmemesi gerektiği, yerel yönetimler tarafından ihraç edilen tahvillerin, yerel mali bütçelerde yer almasının gerektiği ifade edildi.

Çin'de veriler yerel yönetimlerin interbank tahvil piyasasında 2012 yılında yaptıkları ihraçları yüzde 148 artışla 636.8 milyar Yuan'a ulaştığını gösteriyor.Kaynak:Bursadabugün.com