Gayrimenkul yatırımcılarının gözü markalı konutta!

Yazdır

Türkiye ekonomisinde önemli bir paya sahip olan inşaat sektörü dur durak bilmeden konut üretimini sürdürüyor. Kentsel dönüşümden sosyal konuta, lüks konutlardan değerleme ve geliştirmeye kadar birçok konunun “Sürdürülebilir Büyüme” teması ile masaya yatırıldığı konferanslarda, çarpıcı rakamlar göz önüne seriliyor.

Türkiye’de önümüzdeki 10 yılda 6 milyon konuta ihtiyaç olduğunu söyleyen sektör liderleri, mevcut konut stokunun yüzde 45′inin yıpranmış ve ömrünü tamamlanmış olduğunu söylüyor. İnşaat firmaları cephesinde ise markalı konuta akım olduğu gözlerden kaçmıyor.

 

Altınok, markalı projelere hayat verecek

2012 yılında yeni projelere imza atmak için kolları sıvayan Altınok, markasına ve bu markanın üreteceği projelere yatırım yapacak. 

Altınok A.Ş. Kayseri merkezli, 24 yıllık bir şirkettir. Bugüne kadar, alt yapı, üstyapı, spor kompleksi gibi yapılar üreten şirket, 2011 yılında markalı konutlar üreten şirketler statüsünde yer almaya karar verir. Profesyonellerden aldıkları destekle, şirket içi organizasyon şemasını yenilediklerini ve görev tanımlarını oluşturduklarını dile getiren Altınok Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altınok, Altınok markasına ve bu markanın üreteceği projelere yatırım yapmaya karar verdiklerini belirtiyor. Yönetici, şirketin diğer hedefleriyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Altınok’un değişen yüzünü oluştururken, Türk insanının ‘Dünyada Mekan Ahirette İman anlayışında’ olduğunu biliyoruz. Projelerimizin büyüklüğü ne olursa olsun, her projemizi arsa safhasında doğru tespit edilen verilere göre üretecek ve yatırımcısını ya da kullanıcısını mutlu edeceğiz. Müşterilerimiz kendi içinde özellikleri ve sürprizleri olan yeni projelerimizi bekleyecek ve bizi izleyecekler.” 2012 yılında birkaç proje için anlaşma noktasında olduklarını dile getiren Altınok, yeni bir anlayışla tüm detayları düşünülmüş projeler üreteceklerini vurguluyor. “Bizden konut veya iş yeri alacak tüm müşterilerimizi, müşteri olarak değil şirketin bir ortağıymış gibi tüm isteklerini değerlemeye alacağız” diyen yönetici, teslim ve sonrasındaki süreçte tüm beklentileri en iyi şekilde karşılayacaklarını dile getiriyor. Altınok, yeni projelere ışık tutacak şekilde bir şirket alt yapısı oluşturduklarına dikkat çekiyor.

 

Prestijli projeleri hayata geçiriyor

Altınok A.Ş, 2010 ve 2011 yıllarında portföyündeki arsa stoklarında yer alan ve Kayseri’nin en kıymetli lokasyonlarından biri olan Köşk Mahallesi’nde 7 bin metrekarelik arsanın geliştirilmesi için yaklaşık 7 yılını vermiş. Şirket, markalı ilk konut projesi olan Mekan-ı Köşk’ü, Kayseri insanının mekana yansıyan yaşam biçimlerini ve kullanıcıların mekandan beklentilerini belirleyerek, projede kullanıcılarını beklentilerinin üstünde mutlu etmeyi hedeflemiş. “Yatırım maliyetinin yüksek seviyelerde olmasının ötesinde uygulama zorluklarını dikkate aldığımızda, Altınok bu projesi ile alıcısına yüksek kar sağlayacak bir butik projeye imza atmaktadır” diyen yönetici, Mekan-ı Sümer projelerinin ise Kayseri’nin cazibe merkezi olan planlı yapılanma bölgesinde aynı zihniyetle ürettikleri ikinci bir proje olduğunu vurguluyor.

 

Şirket temelini sağlamlaştırdık

“Bir yıllık süreçte, şirketimizin alt yapısını oluşturduk” diyen yönetici, tıpkı binalar gibi şirketlerini temellerini sağlamlaştırarak revize ettiklerini dile getiriyor. Böylece, 5-10,15-20 yıllık hedeflerini oluşturduklarını ifade eden Altınok, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bu hedefler yerine getirilirken, bizim kurumsal bir yapı olarak attığımız her adımın sonuçlarını başlarken görmemizi sağlayacaktır. Şirket içi kariyer planlaması da, oluşturduğumuz bir başka şirket içi çalışma sonucudur.”

 

Ekşioğulları İnşaat, 2012’de yatırımlarını hızlandıracak

Konutta marka üretme kararı alan ve bu kararı Aquila Kartal projesiyle taçlandıran Ekşioğulları İnşaat, 2012 yılını yatırım yılı olarak ilan etti.

1957 yılında kurulan Ekşioğulları İnşaat, zaman içinde farklı şirketlerinde bünyesine eklenmesiyle birlikte şirketler grubu yapısına ulaşır. Şirket faaliyetlerini yurt içinde ve yurt dışında müteahhitlik hizmeti olarak tanımlayan Ekşioğulları Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ekşi, gerek Türkiye Cumhuriyetinin birçok bakanlığı ve belediyesi ile gerekse farklı kıtalardaki farklı devletler ile çeşitli inşaat projeleri gerçekleştirdiklerini dile getiriyor. Hem altyapı hem de üst yapı projeleri gerçekleştirdiklerini ileten yönetici, hedefleriyle ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “EGMA firmalarıyla lüks konut projelerine adım atarak, Türkiye’de konutta tekrar söz sahibi olan bir marka üretme kararı aldık.

 

Bu kararıda Aquila Kartal projesiyle taçlandırdık. 2012 yılı bizim için farklı yatırımların başlatılacağı bir yıl olacak. Özellikle markalı konut piyasasında insanlarımızın ihtiyaçlarını en optimum düzeyde çözeceğiz. İnşa edeceğimiz konutlar sayesinde sahip olduğumuz güveni dahada yükselteceğiz ve bunun yanında ismimizin bilinirliğini artıracağız. Bu hedeflerimize 2012 yılında başlayacağız ve bu süreçte iki adet proje ile ilerlemiş olacağız. Aquila Kartal projesi ile Kartal’da, diğeri ise eski adıyla Yenidoğan olan Sancaktepe’de gerçekleştirilecektir. Her iki projemizde 300’er daire olarak tasarlanmış bulunmaktadır.”

 

Yıllık cirosu 100 milyon TL

Son dönemde hayata geçirdiğimiz projeler arasında birçok konut ve altyapı projelerinden bahsetmek mümkün” diyen Ekşi, özellikle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdikleri kentsel dönüşüm programıyla son bir yıl içinde binden fazla konut inşaatı yaptıklarını iletiyor. Toplam rakamın beş yıl içinde beş bin konut olduğunu dile getiren Ekşi, diğer projeleriyle ilgili şu bilgileri veriyor: “Erzincan Üniversitesi ve Erzurum Üniversitesi fakülteleri, Nijerya Otoyol projesi, son dönemde gerçekleştirdiğimiz projeler arasında yer alıyor. Projelerin büyüklüğü zaman içinde değişken olmakla birlikte grubumuzun yıllık cirosu yaklaşık olarak 100 milyon TL düzeydedir.”

 

Krizleri fırsata çeviriyoruz

Her kriz ortamı aynı zamanda çeşitli bazı fırsatlar için kapı aralamakta, piyasada yer kapmış oyuncuların yerlerine yeni oyuncular sürmektedir” diye konuşan Ekşi, kriz ortamında diğer Türk firmaları gibi dünya pazarında yeni roller üstlenme ve yeni mevkiler elde etme gayretinde olduklarını belirtiyor. Bu gayretleri sayesinde başarıya ulaştıklarını vurgulayan yönetici, “Uzun vadede Nijerya dışında en az bir ülkede daha güçlü bir şekilde ülkemizi temsil etmek gibi bir hedefimiz var. Afrika her zaman olduğu gibi gelecekte de bizim öncelikli hedef pazarımız olacaktır. Sahip olduğumuz enerji ve iş tecrübesi sayesinde gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok başarılı projeler gerçekleştireceğimize inanıyoruz” diyerek sözlerine son veriyor.

 

İMSAD, ihracatta 2008 krizi öncesi rakamları hedefliyor

İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) yayınladığı Türkiye’nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporunda inşaat malzemesi sektörünün ihracat rakamları ele alındı. İnşaat malzemesi sektörünün ihracat verileri en yüksek düzeyine 2,53 milyar dolar ile 2008 yılının Eylül ayında ulaşmıştır. Yani sektör global krizin başladığı Ekim 2008’den hemen önce zirve yapmıştır. Bu noktadan sonra düşüşe geçen sektör ihracatı 2011 yılında 1,46 milyar dolarlık ortalama ile seyretmektedir. Sektör ihracatının ülke ihracatı içindeki payı ise ortalama yüzde 13,16 olarak gerçekleşmiştir. 2011 yılı için sektörün ihracat rakamları Ocak-Ağustos aylarında sırasıyla 1,27, 1,33, 1,54, 1,58, 1,50, 1,47, 1,50 ve 1,47 milyar dolar düzeyinde gerçekleşmiştir.

 

Ağustos ayı rakamları dikkate alındığında inşaat malzemeleri arasında ihracatta lider konumda yüzde 20,3’lük pay ve 298,7 milyon dolarlık ciro ile demir/çelik çubuklar bulunmaktadır. Bunu yüzde 7,76’lık pay ve 114,2 milyon dolarlık ciro ile diğer elektrik iletkenleri izlemektedir. Üçüncü sırada ise yüzde 7,44’lük pay ile demir/çelikten inşaat ve aksamı yer almaktadır. Demir/çelik bazlı ürünlerin sektör ihracatındaki toplam payı ise yüzde 39,07 düzeyindedir. Bu kalemlerin hemen arkasından ise yüzde 6,63’lük pay ve 97,5 milyon dolarlık büyüklük ile çimento sektörü gelmektedir. Ülkelerin iş kollarında uzmanlaştığı bir dönemde Türkiye yıllardır inşaat sektörü ile ön plana çıkmaktadır. İnşaat malzemesi sektörünün alt kalemlerinin birçoğunda dünya sıralamasında ilk üçte yer alan Türkiye’nin ihracatta bu sektörleri markalaşmak için değerlendirmesi yerinde olacaktır. TL’nin değer kaybettiği bu dönem özellikle ihracat açısından bir fırsat olarak değerlendirilmelidir. Yine borç krizi ile boğuşan Avrupa’nın ihracattaki ağırlığı azaltılmalı, bölgesel çeşitleme yapılmalıdır. Arap Baharı sonrasında yeniden inşa sürecine girecek olan bu bölgenin özellikle inşaat sektörü temsilcileri tarafından yakın takibe alınması sağlıklı bir strateji olacaktır.

 

Özyurtlar, Türkiye genelinde konut üretecek

Prestijli projeleri hayata geçiren Özyurtlar İnşaat, ‘N’ markasıyla hem İstanbul’da hem farklı illerde konut üretmeye devam edecek.

Özyurtlar İnşaat, Esenyurt, Beylikdüzü ve Bahçeşehir üçgeninde bugüne kadar 5 binden fazla aileyi ev sahibi yapmış bir kuruluştur. Sağlamlılık ve kaliteyi ön planda tutarak uygun fiyatlı konutlar üretir” diyerek başlıyor şirketini anlatmaya Özyurtlar Şirketler Grubu Başkanı Tamer Özyurt, 1990 yılında Esenyurt’ta ilk açtığı nalburiye dükkanıyla faaliyete başladıklarını dile getiren Özyurt, 15 yıl sadece yapımarket sektöründe faaliyet gösterdiğini söylüyor. Bu süre zarfında iyi bir çevre ve bilgi birikimine ulaştığını aktaran başarılı yönetici, 2005 yılında yapımarket alanında belli bir noktaya geldiğini düşünerek inşaat sektörüne adım atar. Aynı yıl Boğazköy’de Genç Girişimciler Sitesi’ni, 2006′da Tasarımcılar Sitesi’ni yapan Özyurt, 2007′de Tasarımcılar Sitesi ve 2008′de ise üç etaptan oluşan Gardencity projesini hayata geçirir.

 

2009′da ise Ntepe ve Ntowers ile sektördeki gücünü pekinleştiren Özyurt, 2010’un Aralık ayında da Nmerkez projesinin yapımına başlar. Şirketin en son projesi ise bu ay satışa sunulan Özyurtlar Residence’dır. Önümüzdeki günlerde ‘N’ markalı projelerini Esenyurt’ta inşa edeceklerini söyleyen Özyurt, bu seriye Nşehir’le devam edeceklerini belirtiyor. Nşehir’in bin 500 konuttan oluşacağını aktaran yönetici, yaklaşık 160 milyon liraya mal olacağını vurguluyor. Ayrıca önümüzdeki yıl Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran’da 2 bin 500 konutluk şehir projesine başladıklarını dile getiren başarılı yönetici, diğer hedefleriyle ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “21 yıllık birikimimizi ortaya koyarak son altı yıldır Esenyurt, Beylikdüzü ve Bahçeşehir bölgesinde konutlar yaptık. Bundan sonra şehir dışında da projelere başlıyoruz. İstanbul dışındaki ilk projemizde Kırklareli Lüleburgaz Büyükkarıştıran’da 2 bin 500 konut yapacağız. Bundan sonra bizi Ankara’da, Gaziantep’te konut üretirken ya da Ege bölgesinde otel yaparken görebilirsiniz. Hedefimiz beş yıl içinde 20 bin aileyi ev sahibi yapmak.

 

Prestijli projelerin altında Özyurtlar imzası

Özyurtlar İnşaat’ın Ntowers projesi; 8 blokta 2 bin 30 daireden oluşuyor. Yapımına Mayıs 2010’da başlanan proje şirkete 200 milyon TL liraya mal olacak. İnşaat şirketinin diğer bir projesi ise Nmerkez. Bu proje 19 katta 173 ticari birim ve 962 konuttan oluşuyor. 2010’un Aralık ayında satışa sunulan Nmerkez için yaklaşık 150 milyon liralık yatırım yapılacak. Yapımına bu ay başlanan Özyurtlar Residence, 2013 yılının Haziran ayında sahiplerine teslim edilecek. 10 katlı üç blokta 459 konuttan oluşan Özyurtlar Residence için 20 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Özyurtlar’ın diğer bir projesi Ncity, önümüzdeki günlerde satışa sunulacak. Bin 150 konuttan oluşacak projenin yatırım bedeli 120 milyon TL olacak.

 

Kiradan kurtulmak için mutlaka bir ev almalıyız

“Başbakanımız “Kriz Türkiye’yi teğet dahi geçmeyecek. Ama yine de dikkatli olun. İsraf etmeyin. Bu dönem oturacağınız evi alın. Ev mi, araba mı? derseniz. Ev alın derim” dedi. Ben başbakanımıza sonuna kadar katılıyorum” diyen Özyurt, Türkiye ekonomisinin çok güçlü olduğunu fakat temkinli olmak gerektiğini belirtiyor. Altından kalkılamayacak borçlara girilmemesi gerektiğini vurgulayan yönetici, “Kiradan kurtulmak için mutlaka bir ev almalıyız. Ama lüks ev talebini ertelemeliyiz. Ben yatırım yapmaktan korkmuyorum. Çünkü tamamen özkaynakla büyüyorum. Daha çok oturmak için ev alan kitleye sesleniyorum. Fiyatlarım da son derece uygun. Bu nedenle Ekim ayında satışa sunduğum Özyurtlar Residence büyük ilgi gördü. Önümüzdeki günlerde Nşehir ve Ncity’yi de satışa sunacağım” diyerek sözlerine son veriyor.

 

Beylikdüzü’ndeki projemizle bölgeye yeni bir soluk getireceğiz

Pera Yapı, 40 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Beylikdüzü projesini hayata geçirmek için çalışmalarına hız verdi.

Pera Yapı İnşaat ve Arazi Geliştirme LTD. ŞTİ; Uğur Özer Özgüven, Ahmet Kerem Şengezer ve Turgut Güven tarafından 2008 tarihinde İstanbul’da kuruldu. Şirket; inşaat projeleri, arazi satın alımları, kat karşılığı inşaat ve gelir paylaşımı gibi alanlarda hizmet veriyor. Pera Yapı’nın proje geliştirme ve inşaat işleri başta Zekeriyaköy, Büyükçekmece, Beylikdüzü ve Bahçelievler gibi ilçelerde devam ediyor. 2012 yılında, Beylikdüzü E-5 üzerinde bir proje başlatacaklarını dile getiren Pera Yapı Şirket Ortağı ve Genel Müdürü Turgut Güven, bu projenin mimarisi ve inşaat kalitesiyle bölgenin en iyi projesi olacağını iddia ediyor. Yönetici, konuyla ilgili şu bilgileri paylaşıyor: “40 bin metrekarelik inşaat alanına sahip Beylikdüzü projemize konsantre olmuş durumdayız. Bu projenin bölgenin inşaat kalitesi ve mimari anlayışını değiştireceğini düşünüyorum. 2012 yılında başlayacağımız bu proje bizi çok heyecanlandırıyor. Arazi geliştirme ve arsa arayışlarımıza her dönemde ciddi devam ettiğimiz sürece, uzun vadede de çok başarılı projelere imza atacağımızı düşünüyorum.”

 

Pera Sunset Park projesine start verildi

2010-2011 yılında Bahçelievler-Çalışlar’da lüks bir konut projesi (Yeşilada Konak) ve Büyükçekmece-Sinanoba’da Pera Panorama Sitesi’ni teslim ettiklerini söyleyen Güven, bu iki projede de yaşamın başladığını ve sahiplerine teslim edildiğini belirtiyor. Uzun zamandır Zekeriyaköy’de planladıkları Pera Sunset Park projesine başladıklarını aktaran Güven, projeyle ilgili şunları söylüyor: “40 adet dublex daire, 6 adet dükkan ve 2 adet villadan oluşan projemizde 1+1’den 5+2’ye kadar geniş bir seçenek sunduk. Mimarisi, lokasyonu ve sektörünün lider markalarıyla, bölgenin en iddialı projesi konumundadır. Bu sene içinde inşaat sektörüne 15 bin TL’nin üzerinde yatırım yapmış durumdayız.”

 

Hızlı teslim süreci müşteri memnuniyeti sağlıyor

Arazi seçimi, inşaat kalitesi ve doğru fiyat politikası sayesinde, projelerini hızlı teslim ettiklerini dile getiren yönetici, “Bu da bize müşteri memnuniyeti ve güven olarak geri dönüyor” diyor. Arsa seçiminde çok titiz davrandıklarını ve müşteri memnuniyetini ön planda tuttuklarını ifade eden Güven, “Bu sayede teslim ettiğimiz projelerde primli 2. satışlar müşterilerimizi ve bizi mutlu ediyor” diyerek sözlerine son veriyor.

 

Tepe İnşaat projeleri hız kesmiyor

Tepe İnşaat, İstanbul Maltepe’de yaklaşık 600 konuttan oluşan yeni bir projeyi, önümüzdeki aylarda hayata geçirmeyi planlıyor.

Türkiye’nin ilk özel üniversitesi olan Bilkent Üniversitesi’ne ait Bilkent Holding’in amiral gemisi olan Tepe İnşaat Sanayi A.Ş, kurumsal kimliğiyle inşaat sektörünün lider şirketlerinden birisi konumundadır” sözleri Tepe İnşaat Genel Müdürü Atila Kemal Oğuz’a ait. Başarılarını uluslararası platformda da 25 yıldır sürdürdüklerini söyleyen Oğuz, ismiyle sektöründe kaliteli ve müşteri memnuniyetini bir araya getiren bir marka olduklarını aktarıyor. Tepe İnşaat olarak projelendirmeden başlayarak anahtar teslime uzanan bir sürecin her aşamasında, kendi standartlarını aşan bir kalite anlayışını benimsediklerini vurgulayan yönetici, büyük ölçekli konut projeleri, hastane ve sağlık kompleksleri, havaalanı ve terminal projeleri ile altyapı işleri konusunda kayda değer bir bilgi birikimine sahip olduklarını iletiyor.

 

Sektörde güvenilir, dürüst ve yenilikçi olarak tanınmanın getirdiği haklı gururu yaşadıklarını sözlerine ekleyen Oğuz, 42 yıllık tecrübe ve ilke edindikleri kalite anlayışıyla faaliyetlerine devam ettiklerini kaydediyor. Tepe İnşaat olarak hem taahhüt hem de yatırım projelerinde aktif bir firma olduklarını söyleyen Oğuz, İstanbul Maltepe’de Narcity projesinin konumlandığı arsaya komşu yeni bir arsa aldıklarını belirtiyor. Yaklaşık 600 konuttan oluşan yeni bir projeyi, önümüzdeki aylarda bu arsa üzerinde hayata geçirmeyi planladıklarını vurgulayan yönetici, diğer projeleriyle ilgili şu bilgileri aktarıyor:

 

“Yurt dışında beş ayrı lokasyonda, Tepe İnşaat olarak yerleşme ve yerelleşme sürecini başlatacağız. Riskleri paylaşacağımız yeni ortaklıklar kurup, kapsama alanımızı genişletmeyi düşünüyoruz. Dünyadaki mevcut negatif seyrin sektör üzerindeki artan baskılarını da dikkate alarak, kalıcı ve güvenilir olmak prensipleri içerisinde yönetim yapımızı yönlendirerek, yazılım, bilgi-işlem ve alt yapımızı güçlendirmek de planlarımız arasında yer alıyor. Tüm bu yatırım planlarımızın yanı sıra 2012 yılı ciro hedefimiz ise 500 milyon dolardır.”

 

Butik projeye 25 milyon TL yatırım yaptı

2010 – 2011 yıllarında İstanbul Maltepe’de Narcity projesini tamamlayan Tepe İnşaat, Narkule projesini hayata geçirdi. 147 dönüm arazi üzerinde konumlanan Narcity projesi, toplam bin 306 konuttan oluşuyor. Narcity, yatay bir yapılaşma tercih edilerek büyük çoğunluğu manzaraya hakim olan modern bir kent projesi konsepti ile tasarlandı. Zengin sosyal donatıları ile şu anda yaklaşık bin 280 ailenin yaşamını sürdürdüğü Narcity projesi tamamlandı. Yine İstanbul Maltepe’de ve Narcity projesine komşu olan 27 katlı Narkule projesi, yaklaşık 25 milyon TL yatırım tutarı ile hayata geçirilen, her katından adalar manzarasına hakim olan butik bir proje niteliğinde.

En son deprem yönetmeliğine göre projelendirilen Narkule ve Narcity projeleri, oksijen deposu olan  lokasyonu, sahil yoluna ve bağlantı yollarına olan yakınlığı ve gelişen bir bölge olması sebebiyle konut almak isteyenlerin tercih sebebi oluyor. Oğuz, projeyle ilgili şunları söylüyor: “Konut yatırımında İstanbul’da hayata geçirilen Narcity projemizi başarıyla bitirmiş durumdayız. Narcity projesi, o bölgede kendi çevresini de yaratmış oldu. Biz de o bölgede yatırımlarımıza devam diyoruz. Narcity’e komşu olan “bazıları yüksek sever” sloganıyla Ekim 2010′da satışlarına başladığımız 108 konuttan oluşan  Narkule projesinde ise erken teslimler yapılarak, yaşam başlamış durumda.

 

 

 

Tuğba UPRAK- ekolife