Gayrimenkul danışmanlığı sektörünün gelişimi için ilk koşul müşteri memnuniyeti

Yazdır

ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, Emlak Fuarı’nda gerçekleştirilen ‘Türkiye Gayrimenkul Sektöründe Gayrimenkul Satış Ağları’ panelinde gayrimenkul danışmanlığı sektörünü değerlendirerek, algıyı yükseltmek için sektör oyuncularının dayanışma içinde olması gerektiğini vurguladı

REIDIN Genel Müdürü Mete Varas’ın moderatörlüğünde gerçekleşen panelde ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu’na, gayrimenkul danışmanlığı sektöründen Coldwell Banker Türkiye Ülke Müdürü Gökhan Taş, Eskidji Genel Müdürü Mustafa Acar, Keller Williams Türkiye Yönetici Ortağı Emre Erol eşlik etti.

5-8 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilen Emlak 2013 Konut, işyeri satınalma kiralama ve finansman fuarında standı olan tek gayrimenkul danışmanlık firması ERA Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu, gayrimenkul danışmanlığı sektörünün düşük algısını yükseltmek için tüm sektör oyuncularının dayanışma içinde olması gerekliliğinin altını çizdi.

Gayrimenkul sektöründe dünyanın ve Türkiye’nin en hızlı büyüyen lider markalarından biri olan ERA Türkiye’nin Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu; “Ülkemizde bu sektörün yasasız olarak yola çıkması nedeniyle günümüzde satışların yüzde 70’i mal sahipleri üzerinden gerçekleşiyor.  Markalı konut üreticilerinin bu pazardaki payı ise sadece yüzde 5. Amerika’da ise bu oran yüzde 95’lere kadar çıkıyor. Bu oranların artması gerekiyor, bu da yasaların yeniden düzenlenmesi ile gerçekleşecek” dedi. 

ERA Türkiye, sektördeki eğitim ihtiyacına zemin hazırlıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın desteği ile üzerinde çalışılan Emlak Komisyonculuğu Yasa Tasarısı’nın onaylanmasını takiben, sektörde eğitim ihtiyacının ortaya çıkacağını belirten Can Ekşioğlu; “ERA Türkiye olarak hayata geçireceğimiz ERA Akademi ile biz bu ihtiyacın zeminini hazırlıyoruz. Gayrimenkul danışmanlığı sektörü sadece iki kişinin bir araya getirilmesi değil, iki taraf arasında güvenli ve profesyonel bir platformda gerekli bilgi akışının sağlam bir şekilde yapılıyor olmasıdır. Bunun için de ciddi bir eğitim şarttır. Sektörün ilerleme kaydedebilmesi için satış tekniklerine hakim, teknolojiyi yakından takip eden ve yabancı dil bilgisi olan gayrimenkul danışmanlarının yetişmesi büyük önem taşıyor. Tüm bu kriterleri göz önünde bulunduran eğitim anlayışımızın müşteri memnuniyetini de beraberinde getirdiğini gördük. Kalder ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde, Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi Araştırması’na ‘Gayrimenkul Danışmanlığı’ sektörünü açtırarak, bu konuya verdiğimiz önemi ortaya koyuyoruz.” diye belirtti.

ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu yüksek KDV oranlarına da değinerek “Kayıt dışı hizmeti engellemek için ERA Türkiye olarak KDV oranını hizmet bedelimizin içine ekledik. Tek yetki sözleşmesi sektörde kullanıcılar tarafından tehdit unsuru olarak görülüyor. Sektörde ilk defa ERA Türkiye olarak sözleşmeye eklediğimiz ve Yeni Tüketici Kanunu’nun da desteklediği cayma maddesi ile bu olumsuz algıyı yıkmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ERA Türkiye Hakkında:

ERA, 1971 yılında ABD’de kurulmuş Türkiye’nin içerisinde bulunduğu Avrupa ve Ortadoğu aksının en başarılı markası olarak dünya çapında yatırımcıların kazancını artıran gayrimenkul ürünleri ile hizmetlerinin gelişmesine öncülük etmekte ve pazarın kurallarını ortaya koymaktadır. ERA bugün dünyada 3.000’i aşkın ofisi, 38.000’den fazla ofis sahibi ve gayrimenkul danışmanı ile 35 ülkede hizmet veren global bir gayrimenkul markasıdır. ERA’nın geliştirdiği ürün ve servisler, tüm dünyada başarıyla uygulanmakta, gayrimenkul sektörüne örnek oluşturmaktadır.  ERA Türkiye, 2012 yılında gayrimenkul sektöründe deneyimli işadamı Can Ekşioğlu tarafından sektöre farklı bir bakış açısı ve heyecan getirmek amacıyla faaliyetlerine başlamıştır. İstanbul, İzmir, Ankara ve Aydın olmak üzere 4 şehirdeki 22 ofisiyle faaliyet gösteren ERA Türkiye, gayrimenkul sektörünün hizmet kalitesini ve sektörün itibarını yükseltmek, sektördeki eğitimli profesyonellerin sayısını artırmak, ERA’nın dünyada ve Avrupa’daki başarısını global bir marka olarak Türkiye’ye gururla taşımayı amaçlamaktadır. ERA Türkiye’nin hedefi, önümüzdeki üç yıl içinde sektördeki üç büyük oyuncudan biri haline gelmektir.