Ev Satarken Gelir Vergisi Ödenir mi ?

Yazdır

Ev , arsa , bina gibi gayrimenkullerin satış işlemlerinde devlete bazı vergiler ödenir. Bu vergilerden alıcı ve satıcılar ayrı ayrı sorumludur.

Ev Satışında Gelir Vergisi Verilir Mi ?

Gelir vergisi , gelir beyanında bulunan kişilerin ödemesi gereken bir vergi türüdür.

Peki , evini satan kişi gelir vergisi öder mi ? Ev satarken kimler gelir vergisi ödemek zorundadır ? Gelir vergisi ne zaman ve nasıl ödenir ?

Evini, arsasını satan herkes Gelir Vergisi ödemek zorunda diye bir zorunluluk yoktur.

Peki Kimler Satışta Gelir Vergisi Öder ?

Gayrimenkul satışında ödenen gelir vergisi , Gayrimenkul Değer Artış Kazanç Vergisi olarak geçmektedir. Bu vergiyi ödeme zorunluluğu , gayrimenkulü satın alan bir kişilerin , gayrimenkulu satın aldığı yıldan itibaren 5 yıl içerisinde satıp , bu satıştan gelir ( kazanç ) elde etmesiyle oluşur.

Örneğin 2014 senesinde bir ev aldınız ve 2016 yılında bu evi satmak istiyorsunuz. Eğer elde ettiğiniz kazanç devletin belirlediği limitleri aşıyor ise bu kazancın vergisini ödemekle yükümlüsünüz.

Devletin belirlediği bu sınıra İstisna Bedeli deniyor. İstisna bedeli her sene yeniden hesaplanan bir değer olup bu değerin altında kazanç elde edenler vergi ödemiyor.

Yılda 2 eşit taksite ödenebilen gelir vergisinden , aşağıda belirtilen masraflar düşülebiliyor :

- Satışı yapılan mal ve hakların maliyet tutarı

- Satış nedeniyle yapılan ve satıcıya ait giderler,

- Ödenmiş vergiler

- Ödenmiş harçlar

2016 Senesi İçin Gelir Vergisi İstisnası Nedir ?

Her sene belirlenen Değer Artış Kazanç Vergi İstisnası , 2016 senesi için 11.000 TL olarak belirlendi.

Yani , 2016 senesinde yapılan satışlarda 11.000TL 'ye kadar kazanılan gelirler için vergi verme zorunluluğu bulunmamaktadır.