ERA Türkiye’ye yabancı yatırımcıdan yoğun ilgi

Yazdır

Avrupa ve Ortadoğu’nun en büyük gayrimenkul franchising ağı ERA Türkiye, mütekabiliyet yasası ile birlikte yabancı yatırımcılardan yoğun ilgi görüyor.

Mütekabiliyet yasasının gayrimenkul sektörüne olan pozitif etkileri ile birlikte İstanbul, özellikle Ortadoğu’daki yabancı yatırımcıların gözdesi haline geldi. Geçen yılın aynı dönemine oranla 2014 yılının ilk dört ayında 5.194 adet konut satışı gerçekleştirildi. Markalı konut üreticilerinin yeni projelerinin de etkisi ile birlikte sektörde hareketli günler yaşanmaya devam ediyor.
Ege Bölgesi’ne talep yoğun

Yasa ile ilgili değerlendirmelerde bulunan ERA Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Can Ekşioğlu; “Mütekabiliyet yasası ile birlikte mülk edinebilme hakkı sağlanan yurtdışındaki yatırımcıların, önümüzdeki günlerde yasal mevzuatta beklenen oturma izinleri hakkındaki değişiklikler ile daha fazla mülk edinebilmesinin önü açılacak” şeklinde konuştu. Can Ekşioğlu yabancılara mülk satışında ilk 5 ilin sırasıyla; Antalya, İstanbul, Muğla, Aydın ve Bursa olduğunu ifade ederek “Özellikle Bursa’nın coğrafi konumu, sanayi şehri olması gibi destekleyici unsurları yabancılara mülk satışını artırmakta” şeklinde konuştu. Ekşioğlu; “Özellikle Kuşadası ve Muğla ofislerimize gelen yoğun talebe göre global bir marka olmamızın da verdiği güçle ERA Türkiye ofislerine ülke dışındaki yatırımcılardan fazlasıyla ilgi söz konusu. Ülkemizde hızla gelişim gösteren ve bu gelişimini sürdürecek mütekabiliyet yasası ile yatırımcıları en doğru portföylerle buluşturmayı hedeflemekteyiz” dedi.