En güvenilir yatırım aracı: Gayrimenkul

Yazdır

ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, “ REIDIN ‘Konut Fiyat Endeksleri: 2014 Kasım Ayı Sonuçlarına baktığımızda gayrimenkul sektörünün, en güvenilir yatırım aracıolduğunu görüyoruz” dedi.

Türkiye’nin ekonomik büyümesine ve istihdamına olumlu katkıda bulunan gayrimenkul sektörü, yatırımcının en güvenilir yatırım aracı olmaya devam ediyor. ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, gayrimenkul sektörünün referans bilgi kaynağı REIDIN’in “Konut Fiyat Endeksleri: 2014 Kasım Ayı Sonuçları” endeksi verilerini değerlendirdi.

Gayrimenkul kazandırıyor

REIDIN’in Kasım 2014 verilerinden de görüldüğü üzere gayrimenkulün her dönemde en güvenilir yatırım aracı olduğuna dikkat çeken ERA Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan, “Yatırım araçları içinde konut fiyatlarının açık ara önde gitmekte olduğunu görüyoruz. REIDIN’in verilerine göre konut satış fiyatları endeksi bir önceki aya göre yüzde 1.15, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17.10 oranında artış gösterdi. Doların getirisi 10.42 olurken Euro’nun getirisi 2.06, külçe altının ise 1.84 oldu. İkinci el ve yeni konutlara yönelik yapılan çalışmada, bir önceki ay gayrimenkul yerine Dolar, Euro ya da altına yatırım yapan yatırımcıların aylık performanslarının eksi değerlerde olduğu görülüyor. Bu da, gayrimenkule yatırım yapan ve güvenen bir kişinin, diğer yatırım araçlarına göre daha fazla kazandığını gösteriyor.” dedi.

İkinci el satın alımlar önem kazanıyor

İçinde bulunduğumuz ortamın ikinci el konut lehine gelişmekte olduğunu ileten Baygan, satın alma kararını ikinci elden yana kullanacaklar için gayrimenkul danışmanlığının bu noktada büyük önem kazandığını iletti.

Baygan, “Gayrimenkul sektörüne duyulan güven doğrultusunda nitelikli ve yetişmiş gayrimenkul danışmanlığına fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor. Hangi bölgelerin değerinde artış yaşanacağı ve o bölgelerin gelecek dönem projeksiyonu ile ilgili uzman görüşüne başvurarak hareket etmek gerekiyor. ERA Türkiye olarak sektörün verilerini dikkatle takip ediyor ve yorumluyoruz. Bu bilgi ve donanımı ofislerimizin ve yatırımcıların gayrimenkul seçimi gibi önemli bir konuda uzmanlaşmasına ve kaliteli hizmet vermesine aktaracak şekilde değerlendirmeye devam edeceğiz.” diye belirtti.