Döviz Kuruyla Konut Kredisi Alanlar Zor Durumda

Yazdır

İzmir'de döviz kuruyla konut kredisi alan vatandaşlar, Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Akın'ı ziyaret ederek mağduriyetlerini bildirdi.

İzmir'de döviz kuruyla konut kredisi alan vatandaşlar, Otokent Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Akın'ı ziyaret ederek mağduriyetlerini bildirdi. Akın, bütün toplumsal olaylarla ve problmelerle yakından ilgilendiklerini belirterek, "2008 yılı ve daha önce kullandırılan konut kredilerinin yüzde 80'i dövize endeksli.

 

Maalesef özellikle bankalarında yönlendirmesiyle insanlar, görmedikleri Japon Yeni,İsviçre Frankı gibi para birimleriyle borçlandırılmıştır." dedi. 

 

Bu meselenin Türkiye'de toplam 230 bin, aileleriyle birlikte yaklaşık 1 milyon kişiyi ilgilendirdiğini vurgulayan Akın, "Döviz fiyatlarında yüzde 150'ye varan artışlar, bu aileleri zor durumda bırakmıştır.

 

Aylık 2 bin lira kredi taksidi olanlar, 4 bin 500 lira öder hale gelmiştir. İnsanlarımızın talebi, kurun sabitlenmesi ve ödenebilir şekilde liraya geçilmesidir." şeklinde konuştu.

 

Bu konuyla ilgili bir dosyanın mahkemeye taşınması sonucu Yargıtay'dan, bankanın da kusurlu olduğuna dair karar çıktığın aktaran Yılmaz Akın,

 

"Dövizzedeler için de liraya dönüş vizesi çıktı. Hepsinin bu vizeden bir an önce yararlanması, mağduriyetlerinin giderilmesi için büyük önem teşkil etmektedir. Otokent'e birçok insan, dövizle olan borcunun taksidini ödemek için arabasını satmaya geliyor ve bu da kurum olarak dikkatimizi çekiyor. Umarım 1 milyon insanı ilgilendiren bu konuda, hükümet ve bankaların ortak çalışmasıyla halkımızın lehine ve herkesi mutlu edecek bir çözüm bulunur." dedi.