Danıştay Sarıyer'in riskli alan kararını iptal etti

Yazdır

İstanbul Sarıyer'in en gözde semtlerinden biri olan Fatih Sultan Mehmet Mahallesi ile ilgili verilen riskli alan kararı Danıştay tarafından iptal edildi.

İstanbul Sarıyer Fatih Sultan Mehmet Mahallesi'nin riskli alan ilan edilmesi yönündeki karar; Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırılmışve 20 Ocak 2013'te yürürlüğe girmişti. Kararla birlikte mahalleyi içine alan toplam 140 hektarlık alan, riskli alan ilan edilmişti. Kararla birlikte mahallenin tahliyesinin önündeki tüm hukuki engeller kaldırılmış ve gecekonducular hukuken köşeye sıkıştırılmıştı.

Sarıyer Belediyesi destek verdi

Ancak mahalle adına dava açan Fatih Sultan Mehmet Mahallesi Yardımlaşma Kültür ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Fazlı Ceylan, kararın iptal edilmesi için konuyu mahkemeye taşıdı. Sarıyer Belediyesi de davacı mahalle sakinlerinden yana tavır aldı ve müdahil olarak mahkemeye avukatlarıyla katıldı. Danıştay 14. Daire Mahkemesi'nde davalılar ise Başbakanlık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı oldu.

'Teknik inceleme yapılmadı'

Mahkeme mahallenin riskli alan olabilmesi için, mahallede gerekli teknik incelemenin yapılmadığına, riskli alan kararı alınmasına neden olacak gerekli çalışmaların yapılmadığına karar vererek, riskli alan kararının iptal edilmesine hükmetti.