Büyükşehir olması beklenen 13 il

Yazdır

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis açılınca Büyükşehir belediye yasasında bir değişiklik yapacaklarını belirterek, nüfusu 750 bini bulan illerin Büyükşehir kapsamına gireceğini söyledi.

1. Uluslararası Anadolu Şeker Pancarı Sempozyumu ve Şeker Pancarı Alım Kampanyası törenine katılmak üzere Yozgat'ın Boğazlıyan ilçesine gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ilçe kaymakamlığını ve CHP'li Boğazlıyan Belediye Başkanı Mustafa Özdal'ı ziyaret etti.
BÜYÜKŞEHİR SAYISI ARTIYOR

Belediye ziyaretinde yerel yönetimlerin güçlenmesi için yeni adımlar atacaklarını dile getiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ, "Meclis açıldığında Büyükşehir yasasında değişikliğe gidileceğiz. Nüfusu 750 bini bulan illerimiz büyükşehir kapsamına girecek. Büyükşehir belediyesinin sınırları ilin mülki idare sınırları olarak değişecek. Yerinden yönetim daha da güçlenmiş olacak.

Yasanın içerisinde belediyelerimize dönük, gelir dağılımına dönük olumlu iyileştirmeler yapacağız. Belediyelerimiz yeni imkanı olacak. Ayrıca Köy Kanunu'nda değişikliğe gideceğiz. Gerçekten ihtiyaç var. Çok eski bir kanun, bugünün şartlarına cevap vermiyor. Günün ihtiyaçlarına göre yetki görev ve sorumluk alanlarını yeniden belirleyerek, yeniden sunacağız. Bu konuda İçişleri Bakanlığımızın çalışmaları sürüyor" dedi. Kaynak:ensonhaber.com