Bodrum'da 5 Bin Konutluk Projeye Danıştay Freni!

Yazdır

DANIŞTAY 13. Dairesi, TOKİ’nin Muğla’nın Bodrum İlçesi’nin Ortakent-Yahşi Beldesi’ndeki 5 bin konut yapmayı planladığı hazine arazisiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdi.

TOKİ, Ortakent-Yahşi Beldesi, Dilekyolu Mevkii’nde hazineye ait 1 milyon metrekarelik araziye, yabancılara pazarlamak için harekete geçti. TOKİ, bölgenin en bakir ve korunaklı yeri olan Ortakent-Yahşi’de doğal SİT alanı olan arazi devralabilmek için bir süre önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’na başvurdu. Kuruldan çıkacak karar beklenirken Ortakent-Yahşi Belediyesi ile TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu, hazine arazilerinin Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca özelleştirmelerin durdurulması ve iptali için Danıştay’da dava açtı. Danıştay 13. Dairesi, geçen 8 Şubat’ta yürütmenin durdurulmasına karar verdi. Karar, TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu tarafından sevinçle karşılandı.

"FARKI AMAÇLA TAHSİS DÜŞÜNDÜRÜCÜ"

Konuyla ilgili açıklama yapan TMMOB Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu sözcüsü Semayi Yaman, Danıştay 13. Dairesi’nin bu kararı ile Özelleştirme İdaresi tarafından kamu arazilerinin TOKİ ile özel ve tüzel kişilere satılarak rant elde edilmesinin önünün kapandığını söyledi. Yaman, bu tür alanların tapu kayıtlarında arkeolojik ve doğal SİT, mera alanı ve korunması gereken taşınmaz kültür varlığı şerhleri olmasına rağmen özelleştirilerek farklı amaçlara tahsis edilmek istenmesi çok düşündürücü olduğunu kaydetti.

Söz konusu alanların mevcut kullanım şekli dikkate alındığında, tesis edilen işlemde kamu yararına özelleştirmenin amacına ve hukuka uyarlık bulunmadığını belirten Yaman, "Kamu yararına, kültürel değerlere sahip çıkacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum" dedi.

"AĞAÇLANDIRMA ALANI OLARAK AYIRDIK"

MHP’li Ortakent-Yahşi Belediye Başkanı Onur Şahbaz ise hukuğun bir kez daha ranta yönelik değil, kamudan, halktan ve kültürel değerlerden yana karar verdiğini belirterek, "Beldemizde ağaçlandırma alanı olarak ayırdığımız bölgenin betona yenik düşmemesi için bu yolda tüm hukuksal girişimlerimizi sürdüreceğiz" dedi.