Belediyeler, yapı denetim şirketlerinin peşine düştü!

Yazdır

Binaların sağlamlığını denetleyen yapı denetim şirketlerinin en ucuz fiyatı verebilmek için kaliteden ödün verdiğini söyleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, birçok firmayı bu nedenle uyardıklarını hatta işlerini durdurduklarını söyledi.

Hasan Can, binanın projelendirmesinden, içine insan girene kadar geçen bütün aşamalarda, yapı denetim şirketlerinin görevlerini dört dörtlük yapması durumunda depremin etkisinin tartışıldığı kadar olmayacağını belirtti.

 

Bir masa bir mühürle iş olmaz

Deprem sigortası ve özellikle yapı denetim şirketleri mecburiyetinin sağlıklı yapıların oluşmasında çok önemli bir adım olduğuna dikkat çeken Hasan Can, yapı denetim şirketlerinin rekabet nedeniyle fiyatları kırdığını bunun makul ölçülerde yapılabileceğini ancak bir masa, bir kasa, bir mühürle yapı denetimi yapılamayacağını savundu.

 

Kontrol mekanizması zayıf

Belediyelerin yapı denetimini kontrol etmesinin mümkün olmadığını belirten Hasan Can, ancak ruhsat aşamasında projeyi kontrol edebildiklerini ve iş bitirme belgesi verirken denetlediklerini ifade etti. Vatandaşların birbirini şikayet etmeyi sevdiğini ifade eden Hasan Can, "Mevcut binalarda projeye aykırı bir işlem yapıldığında vatandaşlar hemen şikayet ediyorlar, bizde gidip gerekli işlemleri yapıyoruz. Bu şekilde düzelttiğimiz çok bina olmuştur" diye konuştu.