Başkent"te Gecekondu Sakinlerinin Konut Sevinci

Yazdır

Ankara Büyükşehir Belediyesi"nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bulunan ancak belgesi olmadığı için hak sahibi olamayan gecekondu sahipleri için TOKİ"ye yaptırılan ucuz konutların 839"u çekilen kura sonucu hak sahiplerine teslim edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında bulunan ancak belgesi olmadığı için hak sahibi olamayan gecekondu sahipleri için TOKİ’ye yaptırılan ucuz konutların 839’u çekilen kura sonucu hak sahiplerine teslim edildi.

Mamak Necmettin Erbakan Kültür ve Kongre Sarayı’nda düzenlenen konut teslim törenine Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, TOKİ Başkan Yardımcısı Ömer Bulut, Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül ve gecekondu sahipleri katıldı. Mamak bölgesinde 7 milyon metrekarelik bir alanda yapılan dünyanın en büyük kentsel dönüşüm projesi olan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin meyvelerini topladıklarını belirten Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, “Proje kapsamında bulunan 4 bin tane tapu ya da tapu tahsis belgesi bulunmadığı için hiçbir hakkı olmayan vatandaşlarımız vardı. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek, bizi kırmayarak bin 374 konutun inşası için start verdi” dedi.

Amaçlarının kimseyi üzmeden ve kanunlar dahilinde hiçbir yasal hakkı olmayan vatandaşları konut sahibi yapmak olduğunu ifade eden Başkan Gökçek, “Proje 11 etapta gerçekleştirilecek, 50 bin civarında konut üretilecek. Projenin tamamlanması da 10 sene gibi bir zaman alacak. Bölgede 13 bin 750 tane gecekondu bulunuyor, bu gecekondularda oturanlardan 6 bin 900’ü ile anlaşma yaptık. 2 bin 300 gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik” diye konuştu.

Başkan Gökçek, kura çekilişinde ilk olarak Yener Bakırtaş isimli vatandaşın ismini çekerek, şanslı vatandaşın evini teslim etti.Kaynak:Medya73.com