Banka temsilcileriyle görüştük, Antalyalı otelciler borç batağında değil!

Yazdır

AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır medyada yer alan "Geri ödenemeyen kredilerin yüzde 48'inin Antalya'da olduğu" yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Turizm sektöründe kullanılan toplam kredilerin yüzde 28’inin Antalya tarafından kullanıldığını ve zamanında ödenmediği için takibe düşen kredilerin yüzde 45’inin de yine Antalya’ya ait olduğunu belirten TYD Başkanı Turgut Gür’e yanıt AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır’dan geldi.

ANTALYA'DA OTELCİLER BORÇ BATAĞINDA DEĞİL

Kullanılan kredi miktarı değerlendirilirken Antalya’nın ağırladığı ziyaretçi sayısının ve iş potansiyelinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirten Sururi Çorabatır, “Antalya’da otelciler borç batağında” gibi bir algının yaratılmasının doğru olmadığını kaydetti.

"5 BANKANIN BÖLGE TEMSİLCİSİ İLE GÖRÜŞTÜM"

Konuyu araştırmak için Antalya’daki 5 bankanın bölge müdürüyle konuştuğunu belirten Çorabatır, “Banka müdürleri konuyu duyduklarında çok şaşırdılar. Onların bana verdiği bilgilere göre, kullanılan kredilerin geri dönüşünün en sorunsuz olduğu il Antalya. Dolayısı ile Antalya’da otellerin borç batağında olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır” ifadesini kullandı.

ANTALYA SADECE OTELCİLERDEN İBARET DEĞİL

Antalya dendiğinde sadece otelcilerin anlaşılmaması gerektiğini söyleyen Çorabatır, “Antalya’da turizmin çok sayıda paydaşı var. İnşaat sektöründen, hediyelik eşya satanına, tedarikçisinden lokantacısına hamamına kadar hepsi turizm sektörünün paydaşları. Dolayısıyla Antalya dendiğinde sadece otelciler anlaşılmamalı. Konuyu detaylı olarak araştırdım. Otelciler açısından kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil” dedi.Kaynak:Turizmgüncel.com