Avanos'un koruma planları İMPO İmar ekibine emanet

Yazdır

Türkiye'nin köklü imar planlama ekibi İmpo İmar, turizmin önemli kalelerinden Kapadokya'ya ev sahipliği yapan Avanos'ta koruma planları hazırlamak üzere kollarını sıvadı.

Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden Aliağa'nın imar sorununu çözecek planlama çalışmalarını tamamlayan İmpo İmar ekibi, bu defa da Türk turizminin önemli kalelerinden Kapadokya'ya ev sahipliği yapan Avanos'ta sahaya indi.

İller Bankası'ndan Nevşehir ili Avanos ilçesi Çavuşin Köyü ile ilgili koruma amaçlı nazım imar planı ve uygulama imar planı ihalesini kazanan İmpo İmar, Türkiye'yi gelecek yüzyıllara taşıyacak imar planları için Türkiye'nin dört bir köşesinde hizmet vermeye devam ediyor.

Çavuşin Köyünün planlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan İmpo İmar Genel Müdürü Müberra Oflaz, bölgenin SİT alanı olduğu için koruma amaçlı plan hazırlanacağını söyledi. Müberra Oflaz “Planı yaparken önceliğimiz tarihi dokunun korunmasına yönelik. Alanda kentsel SİT alanı, doğal SİT alanı ve arkeolojik SİT alanı var. İhaleyi yeni aldık ama konu turizmin gelişmesi, tarihi dokunun ve geleneklerin korunması olduğunda ekibimiz bir başka heyecan duyar, bu nedenle zaman kaybetmeden bu heyecanla işimize başladık" dedi.

Tarih kitaplarında Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak'ın en neşeli aktığı yer olarak gösterilen Avanos'un toprağın sanata dönüştüğü yer olarak da tanımlandığını aktaran Müberra Oflaz, ilçenin bu kimliğini köylerinin bozulmayan dokusundan aldığını, Çavuşin Köyü için hazırlayacakları planlarda bu ruhu koruyacaklarını açıkladı.

Aliağa'da da Koruma Planları Hazırlanacak

Aliağa'nın imar planları hakkında da bilgi veren İmpo İmar Genel Müdürü Müberra Oflaz, aralarında Habaş, Enka Power, İzmir Demir Çelik gibi büyük şirketlerin de olduğu 29 firmanın faaliyette olduğu bölgenin 1/1000 ölçekli imar planı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Oflaz bölgede şimdi de koruma planları hazırlanmakta olduğunu ifade etti.

1970'li yıllarda ağır sanayi bölgesi ilan edilen Aliağa, Cumhuriyet tarihinin en büyük özel sektör yatırımı olan rafineriye ev sahipliği yapıyor. Aliağa'nın önümüzdeki yıllarda büyük göç alması bekleniyor.

Gelecek nesillere yaşanabilir kentler bırakmak ilkesiyle hareket eden İmpo İmar Anonim Şirketi, Türkiye'nin her bölgesinde her ölçekte imar planları yapmak ve projeler geliştirmek, yaşanabilir mekanlar oluşturulmasına imkan sağlamak üzere 1996 yılında İstanbul'da şehir plancısı Hüseyin Oflaz tarafından kurulmuştur. İdeal kentin formülünü fonksiyonellik ve yaşanabilirlik olarak aktaran Hüseyin Oflaz, “Türkiye'de şehir planlamacılığının en önemli sorunu, planların ya sadece kağıt üzerinde kalması ya da sahada planlanandan daha farklı sonuçların ortaya çıkmasıdır. Bizim detaylı çalışma sistemimiz, her aşamada gerçekleştirdiğimiz takip ve kontrol, bizim ve işverenin hedeflerine eksiksiz ulaşmamızı sağlamaktadır" dedi. Şirket halen İmar Planlama, Kentsel Dönüşüm ve Mülkiyet Erişim Sistemi (İMPOMES) gibi departmanlarla faaliyet göstermektedir.