Araplar Türkiye'ye neden yatırım yapmalı

Yazdır

Türkiye’de konut yapımı her yıl giderek artış göstermeye devam ediyor. Başta İstanbul olmak üzere, Trabzon, Antalya, Ankara, Sakarya gibi birçok büyükşehirde markalı projeler yerlerini alıyor.

Özellikle son 5 yıl içerisinde İstanbul’un her ilçesi adete şehir merkezi durumuna geldi. Böylece yerli yatırımcının yanında yabancı yatırımcının da sermayesini Türkiye’ye aktarmaya başladığını gördük. TÜİK verilerine baktığımızda Arap yarımadasından Türkiye’ye yatırım her yıl katlanarak devam ediyor. Bu yatırımları yapanlar ile görüşmek ve yatırım yapmak isteyenler için Türkiye’ye yatırımın neden yapılması gerektiğini anlatmak üzere Suudi Arabistan’da bulunan Reva Gayrimenkul Genel Müdürü Yusuf Boz değerlendirmelerde bulundu.

Suudi yetkililer ve yatırım yapmak isteyen vatandaşlar ile görüşen Reva Gayrimenkul Genel Müdürü Yusuf Boz Arap yatırımcılardan büyük ilgi gördüklerini anlattı. Boz “Suudi Arabistan’a geldiğimiz günden beri büyük bir ilgi ile karşılaştık. Onlarca, yüzlerce vatandaş ile temaslarda bulunduk. Gördüğümüz şu ki Amerika ve Avrupa ülkelerine kıyasla Türkiye’ye sermayelerini aktarmaya başlamışlar. Özellikle İstanbul, Trabzon ve Antalya gibi şehirlerden konut almak istediklerini söylediler” dedi.

Türkiye’ye yatırım yapmanın avantajlarını sırayla dile getirdiklerini söyleyen Boz, inşaat halindeki projelere daha çok rağbet gösterilmesini belirtti. Fakat her projeye de güvenmemek gerektiği, özellikle projenin yatırımcıya sunduğu avantajların bilinmesi gerektiğini söyledi. Boz “Bir projeden konut alırken çevresindeki ve proje içerisindeki avantajları iyi öğrenmek gerekir. İstanbul’un değerlenen bölgelerinden Beyliküdüzü, Esenyurt, Bağcılar gibi ilçelerindeki projeler çok değerli duruma geldi. Çünkü bu projeler avmlere, eğitim kuruluşlarına, sağlık kuruluşlarına, havaalanlarına ve özellikle toplu taşımaya yakınlığı ile dikkat çekiyor. Arap vatandaşlara da yüksek fiyatlı yerlerden ziyade böyle bölgelerden inşaat halinde iken satın aldıkları konutun bir yıl içerisinde kat ve kat kazandıracağını anlattık” dedi.

Kurulduğu günden beri Arap müşteriler ile çalıştıklarını belirten Boz, ne istediklerini ve ne gibi özellikler aradıklarını iyi bildiklerini söyledi. Proje seçerken de bu durumlara dikkat ettiklerini belirtti. Suud Prensi Saif aş-Islam bin Saud bin Abdulaziz Al Saud ile görüştüklerini belirten Boz, “ Çok iyi bir görüşme gerçekleştirdik. İki ülke arasındaki ilişkilerin iyi gittiğini ve Türkiye’yi sevdiklerini söyledi. Ayrıca, projelerimizden bahsettik ve Türkiye’den konut almak istediklerini söyledi” dedi.

Arap yatırımcılar ile temasların devam ettiğini belirten Boz, Trump yönetimi ve Kudüs olayı ile birlikte yatırımcıların tamamen rotalarını Türkiye’ye çevirdiklerini söyledi. Türkiye’nin yaşam tarzının benzer olması ve para birimlerinden dolayı buradan aldıkları konutun daha karlı olması sebebi ile konut alımlarının daha da artacağını belirtti. Boz, “Görünen o ki bu yıl da geçen yıl baz alındığında yabancıya konut satışının daha da artacağı gözüküyor. Burada Türkiye’ye ve Türk vatandaşlarına ilgi, alaka üst düzeyde. Hem iki ülke arasındaki ilişkiler hem de gayrimenkul sektörü açısından konut satışları pozitif bir şekilde devam etmesi bekleniyor” diyerek Suudi Arabistan gezisindeki görüşlerini aktardı.