Antalya'da deniz kirliliğine karşı, otellere MOBESE kurulacak

Yazdır

Antalya'da bazı bölgelerde yaşanan deniz kirliliği, valiliği harekete geçirdi.

1’inci derecede doğal SİT kapsamındaki Antalya’daki Çıralı, Adrasan ve Olympos sahilleri, teknelerin atık pis su ve çöpleri nedeniyle kirlilik alarmı veriyor.

Sahillerde, açıkta teknelerin bıraktığı sıvı ve katı atıklar her gün saat 11.00- 12.00 civarlarında rüzgarla birlikte karaya ulaşıyor.

Tatilcileri isyan ettiren bu görüntüler karşısında Antalya Valiliği de alarma geçti. Vali Yardımcısı Recep Yüksel başkanlığında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinatörlüğünde Kemer, Kumluca ve Finike ilçelerindeki kaymakamlar, ilgili kamu görevlileri, tekne kooperatif ve sahipleri, muhtarlar, sahil güvenlik ekipleri gibi tarafların katıldığı bir toplantı yapıldı.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Tekirova ve Çamyuva’da otellerden de teknelerin denize bıraktığı sıvı ve katı atıkların sahile geldiği yönünde şikayetler aldıklarını belirtti. Yüksel, denizdeki köpüğün nedeninin ise rüzgarla denize taşınan çam polenlerinden kaynaklandığını ifade etti.

Denize atık bırakan teknelerin tespiti yönünde Vali Sebahattin Öztürk’ün talimatı üzerine bölgedeki otellere MOBESE benzeri kamera sistemi oluşturulması istendiğini belirten Yüksel, bu kameraların denize dönük olacağı ve atık bırakan tekne varsa böylelikle tespitinin yapılabileceğini bildirdi. Çıralı ve Adrasan’da ise atık toplama tankları kurulduğunu kaydeden Yüksel, yine Vali Öztürk imzalı talimatla karadan da rüzgarla denize taşınabilecek çöplerle ilgili Güney Antalya Turizmi Geliştirme ve Altyapı İşletme Birliği’nin haftada iki kez yapılan bölgedeki çöp toplama işlemini ve personel sayısının artırılmasının istendiğini sözlerine ekledi.Kaynak:Milliyet