Antalya "Çiçek Açan Şehirler"de dünya birincisi oldu

Yazdır

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaleiçi projesiyle katıldığı 'Çiçek Açan Şehirler' yarışmasının sonuçları Kanada'nın Kamloops Kenti'nde açıklandı.

Türkiye'den ilk kez bir kentin katıldığı, uluslararası 'Çiçek Açan Şehirler' yarışmasında Antalya, “Beş Çiçekli Altın Şehir" ödülü ile birinci oldu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin Kaleiçi projesiyle katıldığı 'Çiçek Açan Şehirler' yarışmasının sonuçları açıklandı. Türkiye'den ilk kez bir kentin katıldığı, uluslararası 'Çiçek Açan Şehirler' yarışmasında Antalya, “Beş Çiçekli Altın şehir" ödülü ile birinci oldu.

Yarışmada, turizmin başkenti Antalya, Kanada'dan iki, Çek Cumhuriyeti ve Güney Kore'den birer kent ile finale kaldı. Törende konuşan Antalya Valisi Muammer Türker, Türkiye'den ilk kez bir şehrin bu yarışmaya katıldığını vurgulayarak, “Valilik, belediye ve EXPO Antalya Kaleiçi esnafı ve orada yaşayanlar bu projenin parçasıydı, herkesi tebrik ediyorum" dedi. Başkan Menderes Türel de, “Bu ödül belediyelerin bir oskarı niteliğinde. Bu oskar aileme, Antalya'ya ve Türkiye'ye gidiyor" diye konuştu.

Kanada merkezli bir sivil toplum örgütü olan Çiçek Açan Şehirler (Communities in Bloom) kuruluşunun ulusal ve uluslararası kategoride düzenlediği yarışmada Türkiye ilk kez ödül kazandı. Kamloops Kenti'ndeki ödül törenine Antalya Valisi Muammer Türker, 'Çiçek Açan Şehirler" projesini bizzat yürüten Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, projeye destek veren EXPO 2016 Antalya Ajansı Genel Sekreteri Haşmet Suiçmez ile proejenin paydaşlarından Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu katıldı.

Sonuçlar açıklanmadan önce Çiçek Açan Şehirler Kaleiçi Projesi'nin sunumu yapıldı. Ayrıca Türkiye'nin ilk kez ev sahipliğini yapacağı botanik, A1 kategorisinde, gelecek yıl 23 Nisan'da kapılarını açacak olan EXPO 2016 Antalya projesi de anlatıldı.

Antalya dünya birincisi

Şehirlerin çiçeklendirilmesini ve yeşillendirilmesini teşvik etmek amacıyla düzenlenen yarışma için Antalya Büyükşehir Belediyesi Kaleiçi'nde Hıdırlık Sokak, Mermerli Sokak, Hesapçı Sokak ve Eski Yanık Hastane alanı çiçeklerle süsledi. Temmuz ayında jüri üyeleri Belçikalı Alain Cappelle ve Kanadalı Richazd Daıgneault Antalya'ya gelerek “Çiçek Açan Antalya" sokaklarını incelemiş ve değerlendirmelerde bulunmuştu.

5 şehir ile yarıştı

30 ayrı kategoride düzenlenen yarışmada, Antalya aynı kategoride katılan, Kanada Ontaria´dan Chatham Kent ve Sarnia kentleri, Çek Cumhuriyeti´nden Zlin, Güney Kore´den Seangbuk-gu olmak üzere 5 kent ile yarıştı.