Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Akaydın'ın kıyı şeridi isyanı

Yazdır

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Kıyı Kenar Kanunu'nun ihlal edildiği gerekçesiyle geçtiğimiz hafta gerçekleşen yıkım ve oluşan görüntüler hakkında görüşlerini dile getirdi. Akaydın, "Sahillerin daha da çok özelleşmeye açılacağını duyduk. Bundan dolayı da en çok milli park alanımız olan Kemer Yolu'ndaki o güzelim alandan korkuyorum" dedi.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, geçtiğimiz hafta Kıyı Kenar Kanunu'nun ihlal edildiği gerekçesiyle dünyaca ünlü Lara-Kundu plajlarında bulunan Titanik otelinin kıyı bölgesinde bulunan bazı bölümlerine mahkemenin yıkım kararı vermesi sonrası gerçekleşen yıkım ve oluşan görüntüler hakkında görüşlerini dile getirdi.

YÖRSİAD'ın olağan toplantısına konuk olarak katılan Akaydın, konu hakkında sorulan soru üzerine Türkiye'de kıyı kenar çizgisi kanunun son durumunu değerlendirerek, kıyılarda sermayenin iştihanın kabarık olduğunu söyledi.

Akaydın, "Bugün için bu konuda bir belirsizlik vardır. Ama Türkiye'nin sahilleri çok önemli yerleri halka kapatılmıştır. Ama arkasında büyük sermaye var. Bu büyük sermayeye "Dur ya da yerine çekil demek" argo tabiriyle faça ister. Bu da hiç yapılamaz. Nitekim geçen hafta yaşanan olaylarda bendeki duyumlara göre, artık savcıların da belediye başkanlarını yönettiği için; savcı diyor ki oranın belediye başkanına senin canına okurum buraları yık diyor. Belediye Başkanı da orayı yıkmaya gidiyor. Orda ortalık birbirine giriyor. Duyumlarıma göre Bakan arıyor, ne yapıyoruz diyor ve savcı ısrar ettiği için birkaç yer yıkılıyor.

Sonunda kaçak yapı. Bu konu ülkemiz için kronik bir sorun. Gazetelerden takip ediyoruz. Sahillerin daha da çok özelleşmeye açılacağını duyduk. Bundan dolayı da en çok milli park alanımız olan Kemer Yolundaki o güzelim alandan korkuyorum. Oralarda sermayenin iştahı kabarıktır. Bundan da çok korkuyorum. Bu sorunun çözümünü bilmiyorum. Ama sermaye bir yere göz dikti mi Türkiye'de onu ne yapar eder, birkaç yıl ya da birkaç on yıl sonra kendi hanesine yazar. Hükümetler de bu konuda hiçbir şey yapamazlar. Üzgünüm" dedi. Kaynak:turizmdebusabah.com