500 yeni köprü ve 4 bin 500 km yol yapılacak

Yazdır

EİD İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, "Irak'ta önümüzdeki sene 500 yeni köprü ve 4 bin 500 km yol yapılacak..."

EİD İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, Irak'ta alt yapı sorunları nedeniyle, patlamalarda ölen insan sayısının trafik kazalarında ölenlerden fazla olduğunu vurgulayarak, "Irak'ta önümüzdeki sene 500 yeni köprü ve 4 bin 500 km yol yapılacak EİD İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, Irak'ta alt yapı sorunları nedeniyle, patlamalarda ölen insan sayısının trafik kazalarında ölenlerden fazla olduğunu vurgulayarak, "Irak'ta önümüzdeki sene 500 yeni köprü ve 4 bin 500 km yol yapılacak. Irak merkezi hükümeti ile Eğer şirketler Irak'ta oyunu kuralına göre oynarsa orta vadede planlanan 1 trilyon dolarlık pazardan pay alabilir" dedi.

EİD İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Bora Can Yıldız, Dubai'de düzenlenen Altyapı Konferansı'nda konuşmacı olarak Türkiye'yi temsil etti. Ortadoğu pazarının yapılan yatırımlara rağmen hala büyük potansiyele sahip olduğunu söyleyen Yıldız, "Irak'ta önümüzdeki dönem 2.5 milyon yeni konuta ihtiyaç var. Irak hükümeti 2016 yılına kadar yeni konut yapımı için 36 milyar dolar bütçe ayrıldı. Irak'ta alt yapı sorunları nedeniyle trafik kazalarında ölen insan sayısının, patlamalarda ölen insan sayısından fazla. ABD tanklarının tahrip ettiği yolları yapacak şirketler aranıyor. Irak'ta önümüzdeki sene 500 yeni köprü ve 4 bin 500 km yol yapılacak. Irak merkezi hükümeti ile Türkiye arasında yaşanan gerilim yüzünden Türk şirketlerinin karşısına birçok engel çıkarılıyor. Buna rağmen Irak ve Türk halkı bu engelleri aşmak istiyor Eğer şirketler Irak'ta oyunu kuralına göre oynarsa orta vadede planlanan 1 trilyon dolarlık pazardan pay alabilir" açıklamasında bulundu.

"KARDEŞLİK VE BİRLİK TEKRAR SAĞLANIRSA, EKONOMİK İSTİKRAR VE HUZUR TEKRAR SAĞLANIR"

Yıldız, Dubai'de düzenlenen "MEED Middle East Iraq Infrastructure Conferance" adlı altyapı konferansında uluslararası yatırımcılara Irak pazarını da anlattı. Irak halkının savaş ve yokluğa rağmen misafirperverliği asla unutmadığına dikkat çeken Yıldız şunları kaydetti:

"Bu bölgede doğup 30 yaşına gelmiş biri doğduğu günden bu yana savaş görmüştür. Ancak batı'da unutulan tevazu, paylaşma ve misafirperverlik bu bölgenin insanının özelliği. Bu bölgeye gelen bazı Batı'lı şirketler kısa sürede para kazanıp ülkelerine dönmeyi hedefliyorlar. Fakat firmalar öncelikle insanlara hizmet etmeyi amaç edinmeliler. Türk şirketleri, Türk insanı, bu bölgede, ortak ahlaki değerleri ve kültürü sayesinde çok daha iyi karşılanıyor. Hükümetler arasındaki gerilim yüzünden Türk şirketlerinin karşısına birçok engel çıkıyor. Ama unutulmaması gereken, bu durumun politik nedenlerden kaynaklanması. Türk, Irak insanı ve Ortadoğu insanı arasında ortak bir miras ve ortak bir geçmiş var. Bu kardeşlik ve birlik tekrar sağlanırsa, ekonomik istikrar, güvenlik ve huzur tekrar sağlanır."

"IRAK'TA BU SENEDEN İTİBAREN 500 KÖPRÜ DAHA İHALE EDİLECEK"

Genel anlamda altyapı sorununa değindiğini ifade eden Yıldız, Konferansta Iraklı bakanların verdiği rakamlara göre Irak'ta önümüzdeki sene 500 yeni köprü ve 4 bin 500 km yol yapılacağını açıkladı. Önümüzdeki dönem 1.5 ila 2.5 milyon yeni eve ihtiyacın olduğunu ifade eden Yıldız şöyle devam etti:

"Amerikan tankları yüzünden güney bölgelerindeki yolların tamamı tahrip oldu. Bütün Irak'ta mevcut 1600 km yol var. Bu yolların renovasyonu için yılda 400 milyon dolar harcanıyor. Halkın yüzde 71'i kırsal bölgelerde zor şartlar altında yaşıyorlar ve tek bir odalı evde en az 3 kişi kalıyor. Toplam hedef, şu andaki ev sayısının tam 10 katı ev inşa etmek ve bunun için Irak'ta uzun vadeli yatırım yapacak yürekli şirketlere ihtiyaç var. Irak Gayri Safi Milli Hasılası 2010 yılında 81 milyar dolar iken, 2013 yılında iki katına çıkıp 165 milyar dolar olacak. Bu sene yeni yerleşim bölgeleri yapımı için 9.1 milyar dolar, 2014 yılında ise 11. 9, 2016 yılında 15.3 Milyar dolar bütçe ayrılacak. Yeni yolların yapımı için 2.6 milyar dolar, yeni otoyolları yapımı için 3.8 milyar dolar harcanacak. Ayrıca 1.1 milyar dolarlık da köprü yapılacak. Irak'ta bugün 1200 köprü var, ancak bu seneden itibaren kısa sürede 500 köprü daha ihale edilecek."Kaynak:Haberler.com