3 Genç Girişimci Türkiye’ye 10 Yeşil Yıl Kazandırdı

Yazdır

Berkay Somalı, Emre Ilıcalı ve Serkan Emin tarafından kurulan yeşil bina danışmanlık şirketi Altensis, 10 yılı geride bıraktı. Çevre dostu bina mühendislik ve danışmanlığı konusunda Türkiye’de ilk kurulan şirket olan Altensis’in ekibi, 150 den fazla  projenin yeşil bina olmasını sağlayarak Türkiye’nin  yeşil yolculuğuna öncülük etti.

Genç Türk girişimcileri, Berkay Somalı, Emre Ilıcalı ve Serkan Emin tarafından kurulan yeşil bina danışmanlık şirketi Altensis, 10 yılı geride bıraktı. Çevre dostu bina sertifikaları konusunda Türkiye’de ilk kurulan şirket olan Altensis’in ekibi, bugüne kadar 150’nin üzerinde projenin sertifika almasını sağlayarak Türkiye’nin  yeşil yolculuğuna öncülük etti.

Markalı konut projelerinden alışveriş merkezlerine, uluslararası şirketlerin merkezlerinden üniversitelerin eğitim binalarına, kimya tesislerinden sanayi tesislerine ve ufak müstakil evlerden yerleşkelere kadar geniş bir yelpazede hizmet veren Altensis, önümüzdeki 5 yılda proje sayısını ikiye katlamayı hedefledi.

Konuyla ilgili bilgi veren Altensis Kurucu Ortaklarından Emre Ilıcalı, 10 yıl önce yeşil bina sertifikası kavramına yabancı olan Türkiye’nin bugün uluslar arası alanda en fazla LEED sertifikasına sahip ülkeler arasında 8. Sırada olmasını büyük bir gurur ve heyecanla takip ettiklerini belirtirken, “Öncülük ettiğimiz bir sektörün başarılı noktalara gelmesi, 10 yıl önce çıktığımızın yolun ne kadar doğru olduğunun kanıtı” diye  konuştu.

Altensis Avrupa’da da Birinci

Öte yandan Türk şirketi Altensis, Avrupa’da en çok yeşil bina projesi tamamlayan firma oldu. Avrupa’daki en önemli yeşil bina organizasyonlarından olan Green Build Europe 2018 kapsamında Altensis bu alanda göstermiş olduğu  liderlik ve katkı nedeniyle ödüllendirildi. Nisan ayında Almanya’nın Berlin şehrinde 18 Nisan 2018 tarihinde  gerçekleştirilen ve LEED sisteminin kurucusu Amerikan Yeşil Binalar Konseyi’nin Başkanı  Mahesh Ramanujam’ın da katıldığı törende Altensis adına plaketi şirket ortaklarından Emre Ilıcalı aldı. 

Amaç Türk Gayrimenkul Sektörüne Yeşil Kimlik Kazandırmak

Sürdürülebilir ekonomi ve çevre dostu gayrimenkul sektörü oluşturmak adına mikrodan makroya giden bir yaklaşım sergilediklerini belirten Emre Ilıcalı;“Biz sadece binalara yeşil kimlik kazandırmakla kalmıyor, uluslararası alanda çevre dostu binalar kategorisinde ilk 10’da yer alan Türk gayrimenkul sektörünün yeşil kimlik kazanması ve üst sıralara tırmanması konusunda da destek veriyoruz. Ayrıca, yine son dönemde üzerinde çalıştığımız kentsel dönüşüm projeleriyle sadece bina ölçeğinde değil, yerleşke ölçeğinde de sürdürülebilir kentsel tasarım ve planlama kriterlerini uyguluyoruz.” dedi.

 

ALTENSİS HAKKINDA

Sürdürülebilir bir dünya, daha yeşil bir yeryüzü ve daha verimli ekonomiler için   firmalara, başta yeşil binalar ve enerji verimliliği olmak üzere birçok konuda sürdürülebilirlik yönetim hizmetleri sunan Altensis, sadece yurt içinde değil, yurtdışındaki projeleriyle de farklılaşmıştır. Kadrosunda uzman profesyonellere yer veren Altensis, bugün Türkiye’de  sertifikalı yeşil binalarda yüzde 70’i aşan bir paya sahiptir. Bu yönüyle sektörün lideri haline gelen Altensis, Türkiye'de yeşil bina pazarının genişletilmesine yönelik eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerini de sürdürmektedir.

Berkay Somalı, Emre Ilıcalı ve Serkan Emin'in idealist ve vizyoner bakış açısıyla 2008 yılında kurdukları Altensis, bugüne kadar İstanbul Finans Merkezi gibi Türkiye'yi uluslararası finans alanında öne çıkaracak gayrimenkul projesinden, yine Türkiye'yi uçak bakımında bölgesel merkez haline getirecek olan Habom'a kadar pek çok iddialı ulusal projeye imzasını atmıştır.

Yirmiye yakın şirketin genel merkezini ve ofisinin çevre dostu bina yolculuğuna rehberlik eden Altensis, Türkiye'yi  ilk LEED sertifikalı renovasyon, ilk ticari ofis ve ilk mevcut bina ,ilk BREEAM post construction, ilk LEED platin sertifikalı binası ile tanıştırmıştır.

Altensis, Yeşil Bina Değerlendirme Sistemleri danışmanlığı ve denetlemesi (LEED ve BREEAM), Enerji ve Günışığı Modellemesi, Commissioning, Alternatif enerji proje yönetimi, Enerji verimliliği etüd ve fizibilite çalışmaları, Bina Akustiği Mühendislik ve Danışmanlık Hizmetleri, Ürün Eko-Etiketlemesi ve Yaşam Döngüsü Analizi, Sürdürülebilirlik Raporlaması, Karbon Emisyon yönetimi gibi kurumsal sürdürülebilirlik danışmanlığı kapsamında hizmet vermeye devam etmektedir.

Almanya merkezli Green for Growth Fund (GGF) tarafından enerji verimliliğinde en yeterli teknik danışman seçilen Altensis'in, BES Enerji adıyla enerji kimlik belgesi ve enerji verimliliği konusunda yetkili akredite kardeş şirketi bulunmaktadır.

Daha fazla bilgi için: www.altensis.com