%18 KDV oranına tabi konutların KDV’si %8’e düştü

Yazdır

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Zuhal Balsarı, 2016/9153 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla 8/9/2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan değişikliğe göre %18 KDV oranına tabi konutların 31/03/2017 tarihine kadar teslimlerinde vergi oranının %8'e indirildiğini kaydediyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdür Yardımcısı Zuhal Balsarı, bugüne değin büyükşehirlerde lüks veya birinci sınıf inşaat olarak yapılan ve ruhsatın sonradan revize edilip inşaat kalitesinin yükseltilmesi hali de dahil olmak üzere, yapı ruhsatının alındığı tarihte, üzerine yapıldığı arsanın Emlak Vergisi Kanunu’nun 29'uncu maddesine istinaden tespit edilen arsa birim metrekare vergi değeri 1.000 TL ve üzerinde olan 150 m2'nin üzerinde olan konutlarla net alanı 150 m2'ye kadar konutların tesliminde %18 vergi oranı uygulandığını belirtiyor. Balsarı, kanunda yapılan değişiklikle 31/03/2017 tarihine kadar söz konusu konutların teslimlerinde KDV oranının artık %8 olarak uygulanacağını belirtiyor. 

Yatırımcıyı rahatlatan KDV oranı

Kanunda yapılan değişikliğin önemi hakkında Balsarı şunları söylüyor: “Daha öncesinde İstanbul ve tüm Türkiye'de rayiçleri metrekare bazında 500 TL olan arsalarda %1, metrekaresi 500-1.000 TL aralığında olan arsalarda % 8, metrekaresi 1.000 TL ve üzeri olan arsalarda ise %18 KDV getirilmişti. Sonuç olarak İstanbul'da 1.000 TL altında arsa bulma şansı düşük olduğu için yeni yapılan projelerde KDV oranı büyük çoğunlukla yüzde 18'e yükseltilmişti. Eskiden beri yürürlükte olan KDV'de 150 metrekarenin üzerindeki dairelerde KDV yüzde 18'di. Sektörün en önemli problemleri arasında yer alan arsa rayicine bağlı KDV problemi yeni düzenlemeyle olması gerektiğini düşündüğümüz oranlara indi. Sonuç olarak, yeni düzenleme sayesinde KDV oranı konut alım cazibesini arttıracak bir orana indirilmiş oldu. Bu da önümüzdeki dönemde yatırımcının yüzünü güldüreceğe benziyor.”

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık Hakkında:

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule  bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA  Değerleme,   2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne layık görülmüştü. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"; 2014 ve 2015 senesinde ise arka arkaya tekrar tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" olarak seçmiştir. 

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır

 

Daha Fazla Bilgi İçin:

www.evagyd.com