128 Yıllık İskele Satıldı mı?

Yazdır

Boğaz ve Kadıköy hattı iskelesi olarak 1985 yılından beri 510 m2’lik alanda hizmet vermekte olan Beşiktaş’ta ki Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi'nin bir Otele satıldığı iddialarını CHP İBB Meclis Üyeleri İBB Meclisine önerge olarak taşıdı.

Geçtiğimiz haftalarda açılan yapımı uzun süredir tartışma konusu olan otel Beşiktaş'ta bulunan Beşiktaş- Kadıköy ile boğaz seferlerinin halen yapılmakta olduğu Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi'ni aldığı ve otel ulaşımı için kullanacağı iddia edildi.

Ayrıca İskele ile otel arasındaki yolunda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çalışma Ofisi'nin emniyeti için araç trafiğine kapatıldığı bu alanın da otele Sahangri-La Hotels'e devredileceği öğrenildi. Bu iddiaları yazılı soru önergesi olarak Meclis Başkanlığına sunan CHP İBB Meclis Üyeleri cevap bekliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) 2013 yılı Haziran ayı Meclis toplantılarında CHP İBB Meclis Üyeleri; Mehmet Yıldız, Serdar Bayraktar, Dr. Hakkı Sağlam, Kemal Çiloğlu ve Bülent Tatar imzaları ile Meclis Başkanlığına verilen yazılı soru önergesi şöyle;

Yazılı Cevaplandırılmasını İstediğimiz Sorular:

2013 yılında, Beşiktaş İskelesine bakan ve Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi ile karşı karşıya olan Shangri- La adında yeni bir otel yapıldı ve 11 Mayıs 2013'te Başbakan tarafından açılışı yapıldı. Sonra basında; Bu otelin sahil tarafında bulunan Beşiktaş Kadıköy İskelesi olarak bilinen, Barbaros Hayrettin Paşa İskelesinin bu otele satıldığına ilişkin haberler yer aldı. Ayrıca bilindiği gibi bu iskelenin de içinde bulunduğu iskele, gemi, yüzer vasıta vb. Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 2005 yılındaki kararı ile İDO'ya devredilmiş, daha sonra bunların bir kısmı, İBB Meclisi kararı ile İDO'nun özelleştirilmesi sürecinde yeni kurulan İstanbul Şehir Hatları İşletmesi'ne devredilmişti. Bu kapsamda;

1. Beşiktaş’ta Kadıköy İskelesi olarak da bilinen, Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi’nden sefer yapılıyor mu? Yapılmıyorsa gerekçesi nedir?

2. Hangi tarihten bu yana anılan iskeleden sefer yapılmamaktadır?

3. Barbaros Hayrettin Paşa İskelesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve / veya iştiraklerinin uhdesinden hangi tarihte çıkmıştır? Her birinin karar tarih ve sayısı nedir? Kararların dayanakları nedir?

4. Anılan iskele halen kim tarafından kullanılmaktadır?

5. Yapılan işleme ait ilan ve ihale detay ve sonuçları nedir?Kaynak:Yapı.com.tr